
Zespół badaczy z Max Planck Institutes for Intelligent Systems and Solid State Research stworzył biokompatybilny "mikroswimmer". Cząstka ta może być napędzana za pomocą światła, a także może magazynować energię słoneczną.
Fakt, że tzw. "mikroswimmery" są napędzane zewnętrznymi źródłami energii sprawia, że są to urządzenia, które mogą znaleźć wiele zastosowań w technologii biomedycznej i środowiskowej. Przykładowo, można je wykorzystać do ukierunkowanego dostarczania leków do trudno dostępnych obszarów ciała.
Problemem pozostaje fakt, że wymagają one ciągłej energii zewnętrznej. Rozwiązaniem tej sytuacji może stać się właśnie mikroswimmer, który magazynuje energię zewnętrzną.
Badacze stworzyli nowy rodzaj mikroswimmera z dwuwymiarowego azotku węgla. Może on być napędzany w cieczy za pomocą światła widzialnego i ultrafioletowego (UV) - nie tylko w trakcie, ale nawet po oświetleniu go światłem.
(KB)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- innovations-report.com; nanowerk.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Oddziaływanie na środowisko spalarni odpadów
Spalanie odpadów od lat budzi wiele kontrowersji oraz protestów społecznych. Protesty te, wystąpiły praktycznie we wszystkich krajach Europy, a...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-