
Inspirowane przyrodą tzw. miękkie roboty mogą niedługo stać się głównym narzędziem odkrywania odległych i niebezpiecznych środowisk. W stosunku do swoich poprzedników cechują się takimi właściwościami, jak zdolność przystosowania się do różnych środowisk czy obsługiwania delikatnych przedmiotów.
Wykonane są one zazwyczaj z silikonu, gumy czy innych rozciągliwych materiałów. Za ich ruch odpowiadają z kolei pompy, które tłoczą płyny do ruchomych części, generując przy tym dużo hałasu. Co więcej, są one często podłączone do robota za pomocą rur, które ograniczają jego zakres ruchu.
Zespół naukowców z EPFL's Soft Transducers Laboratory (LMTS) i Laboratory of Intelligent Systems (LIS) razem z kolegami z Shibaura Institute of Technology w Tokio w Japonii opracowali pompę, która po raz pierwszy jest elastyczna, cicha i zużywa bardzo mało energii.
Dzięki takiej zmianie podejścia miękkie roboty zyskają nowy zakres zastosowań. Co więcej, pompy takie można również użyć do cyrkulacji cieczy w inteligentnej odzieży, która może aktywnie ogrzewać lub chłodzić wybrane obszary ciała.
(KB)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- innovations-report.com; sciencedaily.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Zadanie: wybór klimatyzatorów
Klimatyzacja ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania nowoczesnych linii produkcyjnych. W przypadku niewłaściwego...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-