Wyłączony został reaktor o mocy 1,4 tys. MW, a następnie cała elektrownia.

Meduzy spowodowały zamknięcie elektrowni jądrowej w szweckiej miejscowości Oskarshamn. Jednostka znajduje się na południowo-wschodnim wybrzeżu Szwecji. Dopiero po kilku dniach, kiedy wreszcie udało się pozbyć niechcianych gości elektrownia została ponownie uruchomiona.
W zeszły piątek tysiące meduz wpłynęły do rur, w których przepływa woda chłodząca reaktor nr 3. To ujście z reguły prowadzi aż do turbin.
Sytuacja ta zaskoczyła operatorów elektrowni jądrowej. Dopiero w niedzielę zdecydowali się na wyłączenie reaktora, a w konsekwencji wstrzymaniem pracy całej elektrowni.
- We wtorek rury zostały ostatecznie oczyszczone z parzydełkowców, a inżynierowie szykowali się do ponownego uruchomienia podgrzewającego wodę reaktora o mocy 1,4 tys. MW - przyznał Anders Osterberg, rzecznik OKG, operatora elektrowni.
Dla pracy elektrowni jądrowych niezbędny jest stały przepływ wody, które chłodzą reaktory. Dlatego też, wiele jednostek jądrowych znajduje się nad akwenami. Są to często miejsca, gdzie występują meduzy. Ponadto niektóre ich gatunki, np. chełbie modre (to one wpłynęły do rur w elektrowni jądrowej Oskarshamn), są wyjątkowo odporne na trudne warunki panujące dookoła nich.
- To jeden z tych gatunków, które mogą rozmnażać się nawet w ekstremalnych warunkach. Mogą występować w wodach, które są przepełnione rybami, a także w takich, w których dochodzi do zakwitów glonów, czy tam, gdzie koncentracja tlenu jest niska - przyznają biolodzy morscy obserwujący atak na elektrownię.
Już wcześniej zdarzały się sytuacje, kiedy to parzydełkowce powodowały zamknięcie jednostki jądrowej. W 2012 roku ich inwazję wymusiła wyłączenie Diablo Canyon w Kalifornii. W samym Oskarshamn też się to wcześniej zdarzało (ostatnio w 2005 roku).
(ma)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- tvnmeteo

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Nowość! Rotametry z wyjściem 4-20 mA
NOWOŚĆ W OFERCIE ROTAMETRÓW Oferta niezawodnych przepływomierzy fińskiego producenta została poszerzona o rotametry z sygnałem...
-
-
-