Prezes Towarowej Giełdy Energii nie wyklucza jego powstania do końca 2012r.

Zdaniem prezesa Towarowej Giełdy Energii jeszcze w bieżącym roku kraje Europy Środkowo –Wschodniej mogą połączyć się energetycznie dzięki mechanizmowi market coupling.
MC to połączenie mocy dostępnych na wszystkich krajowych rynkach państw członkowskich UE w jeden zintegrowany system oraz zakup energii poprzez kilka silnych regionalnych giełd, na których w wyniku gry popytu i podaży ustalane są jednolite, transparentne i wiarygodne ceny transakcyjne.
Towarowa Giełda Energetyczna oraz Ministerstwo Gospodarki zgadzają się co do budowy unijnego modelu do roku 2014, uważają jednak, że to rozwiązanie powinno mieć zastosowanie na wszystkich polskich unijnych granicach.
Czechy, Słowacja i Węgry pierwsze podjęły tę inicjatywę, do której chce się dołączyć Polska. Zainteresowanie wyraziła także Rumunia. Zakłada się także, że do projektu dołączą Niemcy.
Wyzwaniem nie będzie stworzenie mechanizmy wspólnego obliczania cen, lecz ustalenie zasad uzgadniania zdolności przesyłowych.
Prezes TGE podkreślił, że instytucja jest zainteresowana jedynie pod warunkiem, że cały region weźmie udział w projekcie. Jeśli wszystkie strony wyraziłyby zgodę, możliwe jest uruchomienie systemu Market Coupling do końca tego roku.
W 2010r. ten mechanizm połączył skandynawską giełdę energii Nord Pool Spot i TGE. Beneficjentami są członkowie obydwu giełd, którzy mogą korzystać ze zdolności przesyłowych połączenia.
(ma)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- PulsBiznesu

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jesteśmy blisko wyznaczonego celu - rozmowa z Grzegorzem Wiśniewskim –...
Program rządowy zakłada, że w 2010 roku w Polsce udział energii odnawialnej wzrośnie do 7,5%, a w 2020 do 14%. Jaka jest szansa na...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-