Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-03-28  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-03-28
Kto pierwszy ten lepszy - przeinwestujemy w energetyce?

Na polskim rynku energetycznym opłacalna jest budowa jedynie 2-3 bloków opalanych węglem kamiennym

Kto pierwszy ten lepszy - przeinwestujemy w energetyce?

PGE już sugeruje, że plany budowy kolejnych tysięcy MW nowych mocy przez inne firmy są delikatnie mówiąc błędne – twierdzi Paweł Puchalski, szef działu analiz Domu Maklerskiego BZ WBK.

PGE potwierdziła w nowej strategii, że na polskim rynku energetycznym opłacalna jest budowa jedynie 2-3 bloków opalanych węglem kamiennym klasy 1000MW bez ryzyka nadpodaży energii. Strategie grup energetycznych planują jednak budowę znacznie większej ilości nowych bloków. Czy grozi nam nadpodaży energii, która spowoduje spadek cen energii?

Tempo, w jakim gospodarka staje się coraz bardziej efektywna energetycznie nie zostało oszacowane precyzyjnie. Do niedawna sądzono, że popyt na energię będzie bardzo szybko wzrastał. Jednak obecnie sytuacje jest inna - dzisiejsi odbiorcy energii muszą być maksymalnie efektywni. Intensywny wzrost zapotrzebowania na energię nie jest więc taki pewny. Możemy więc spodziewać się rezygnacji z planów budowy części nowych mocy-im więcej bloków zostanie zbudowanych, tym mniejsza będzie ich średnia efektywność a tym samym niższa opłacalność.

Istnieje dość wysokie ryzyko przeinwestowania zwłaszcza, że stanowimy część UE, a Unia to drogie miejsce do produkowania, szczególnie dla energochłonnych branż.

Zasada kto pierwszy ten lepszy będzie obowiązywała przy powstawaniu nowych bloków. Pewna jest na razie budowa bloku1000 MW w Elektrowni Kozienice i prawdopodobnie dwóch bloków w Elektrowni Opole. Projekty takie jak Elektrownia Północ o mocy 1800 MW czy Elektrownia Jaworzno III stoją na razie pod znakiem zapytania.

Na razie niepewna jest przyszłość Energi, wszystko zależy od tego kto ja przejmie. Wątpliwe jest jednak, żeby nowy inwestor budował jednocześnie kilka bloków po 1000 MW. Jeśli Energę przejmie Enea, to jeszcze mogą powstać bloki w Kozienicach i Ostrołęce, ale jeżeli Energę przejmie PGE to wątpię, żeby zbudowano dwa bloki w Elektrowni Opole i blok w Elektrowni Ostrołęka.

Ostateczne decyzje dotyczące budowy nowych mocy zostaną podjęte wtedy, kiedy poznamy zasady przydziału darmowych uprawnień do emisji CO2. To istotnie wpływa na opłacalność inwestycji. Budowa wszystkich dużych bloków rozpocznie się prawdopodobnie w 2013 r.

(ma)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
wne
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także