W czerwcu rozpoczną się pierwsze rzeczywiste prace przy realizacji elektrowni jądrowej

Firma Worley Parsons na zlecenie PGE EJ1 zajmie się badaniami lokalizacyjnymi i środowiskowymi niedaleko Choczewa i Żarnowca.
Jeszcze w lutym zawarto umowę z australijską spółką. Informowano wówczas, że prace ruszą w przeciągu trzech miesięcy. Nie wszystko jest jednak tak proste i bezproblemowe jak przewidywano. Nierozstrzygniętą kwestią pozostaje jednak wciąż Choczew, ponieważ Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej rozpoczęło postępowanie, aby stwierdzić nieważności decyzji wojewody pomorskiego odnośnie wskazania lokalizacji pod budowę elektrowni jądrowej. Minister transportu Sławomir Nowak wycofał propozycje lokalizacji w okolicach Gąsek już wcześniej. Wiadomo było, że rząd i Polska Grupa Energetyczna będą respektować opinię mieszkańców, którzy w referendum zagłosowali przeciwko budowie).
W tym samym czasie, kiedy spółka boryka się z biurowymi problemami dotyczącymi otrzymania pozwolenia na badania, Polska została wyróżniona przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej. MAEA pochwaliła nasz kraj za pięć obszarów przygotowań do otwarcia elektrowni atomowej, z których za trzy odpowiedzialne jest PGE. Wyróżnienie dotyczy wyboru potencjalnych lokalizacji, zasady wyboru firmy, która przeprowadzi badania lokalizacyjne, oraz zasady realizacji samych badań.
Najwyższa Izby Kontroli także dała pozytywną opinię na temat działania i dotychczasowych wyników działalności spółek celowych założonych przez PGE do przygotowania i przeprowadzenia budowy pierwszej w Polsce jednostki atomowej.
Środowiska ekologiczne wciąż nie są przekonani do gwarancji jej bezpieczeństwa, mimo, że w Polsce stopniowo wzrasta poparcie dla technologii atomowej. Wyniki analizy przygotowanej przez Ministerstwo Gospodarki potwierdzają, że pod względem wypadkowości i liczby ofiar katastrof energetyka atomowa jest lepsza niz inne technologie, z węglem, olejem opałowym i gazem ziemnym włącznie.
Energetyka jądrowa góruje nad innymi technologiami. W ciągu dwóch lat, które minęły od awarii w japońskiej Fukushimie, uruchomiono więcej elektrowni jądrowych, niż zamknięto. Obecnie na świecie pracuje 400 reaktorów, a 60 kolejnych jest w budowie - mówi prof. Grzegorza Wrochny, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych.
(ma)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- ekonomia24.pl

Komentarze (1)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Ochrona atmosfery w energetyce i przemyśle
Rozwój cywilizacji jest niemożliwy bez energii elektrycznej i dlatego z roku na rok świat wytwarza coraz więcej energii, zwiększając...
-
-
-
-
pinto
I bardzo dobrze, niech budują! Jestem za, a nawet chciałbym tam pracować!