Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2024-05-08  |  Ostatnia aktualizacja: 2024-05-08
Kluczowe zalety stosowania silników serwo w nowoczesnej automatyce
Kluczowe zalety stosowania silników serwo w nowoczesnej automatyce

Automatyzacja procesów ma kluczowe znaczenie w wielu obszarach związanych zwłaszcza z produkcją przemysłową oraz robotyką. Niemniej, istnieje na nie ogromne zapotrzebowanie też w innych dziedzinach. Cenione są zwłaszcza serwonapędy, czyli nowoczesne układy wykonawcze, które pracują w zamkniętej pętli sprzężenia zwrotnego. Jakie są kich kluczowe zalety?

 

Serwonapęd - znaczenie niezawodnego silnika

Serwonapęd (https://amgautomatyka.pl/kategorie/serwonapedy/) składa się z kilku elementów: silnika DC lub AC, sterownika i enkodera odpowiadającego za sprzężenie zwrotne. Trzeba jednakże zauważyć, iż w przypadku silników rozwój technologiczny jest bardzo szybki, dlatego też wykorzystuje się tu ich różne typy, na przykład bezszczotkowe napędy z magnesami trwałymi prądu stałego, tzw. BLDC. Inny rodzaj do silnik synchroniczne - BLSM, dzięki którym można uzyskać najwyższe wydajności. 

 

Enkodery - jakie mają znaczenie?

Silniki mają więc tu kluczowe znaczenie, lecz trzeba też pamiętać o innych komponentach, zwłaszcza o enkoderach, zamieniających ruch obrotowy na sygnały elektryczne. Dzięki temu można określić najważniejsze parametry, jak pozycję kątową, przesunięcie, jak i liczbę obrotów. I właśnie ten ostatni aspekt - liczna impulsów na obrót, wynosząca od kilkudziesięciu do kilkuset impulsów, jest najważniejszy. Enkodery można podzielić ze względu na rodzaj pomiaru - na enkodery inkrementalne (przyrostowe) oraz absolutne.

 

Precyzja i dokładność - tu leży siła silników serwo

Silniki serwo, obok innych wyjątkowych technologii, na czele z silnikami krokowymi (https://amgautomatyka.pl/kategorie/silniki-krokowe/) oraz złączami obrotowymi (https://amgautomatyka.pl/kategorie/zlacza-obrotowe/), są nieodłączną częścią współczesnej automatyki, zapewniając przede wszystkim precyzję oraz dokładność w różnych operacjach. Za sprawą regulacji prędkości oraz pozycji, silniki serwo są w stanie wykonywać nawet najbardziej wymagające zadania, zachowując przy tym niezwykłą dokładność. Nieprzypadkowo więc wybierane są zawsze tam, gdzie potrzeba dokładności, gdzie liczy się każdy milimetr. 

 

Szybkość i responsywność - jak się objawia?

Kolejną niezwykle silną stroną serwonapędów jest szybkość i responsywność, dzięki czemu można reagować na dynamiczne zmiany w otoczeniu produkcyjnym, jak i w wymaganiach dotyczących procesu produkcyjnego. Oznacza to, iż silniki serwo znajdują zastosowanie w miejscach, gdzie wymagane są szybkie cykle pracy, a także płynna regulacja prędkości. Tak właśnie jest na liniach montażowych czy w systemach transportowych. 

 

serwo.jpg

 

Zachwycająca wydajność energetyczna

Warto też zauważyć inną kluczową zaletą stosowania silników serwo w nowoczesnej automatyce. Mowa tu o wyjątkowej wydajności energetycznej, w czym pomagają specjalnie zaprojektowane zaawansowane algorytmy regulacji oraz optymalizacji pracy. Dzięki nim serwonapędy są w stanie zużywać minimalną ilość energii, zachowując jednocześnie wysoką wydajność. To bardzo istotne pod kątem oszczędności i zrównoważonego rozwoju.

Bez wątpienia, stosowanie silników serwo w nowoczesnej automatyce to wiele korzyści, dlatego też są tak chętnie stosowanie w różnych obszarach przemysłowych.

Kategoria komunikatu:

Inne

Źródło:
amgautomatyka.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także