Powrót do listy wiadomości Dodano: 2010-01-19  |  Ostatnia aktualizacja: 2010-01-19
Klimatyzatory solarne wspomogą tradycyjne systemy klimatyzacyjne
Klimatyzatory solarne wspomogą tradycyjne systemy klimatyzacyjne
Klimatyzatory solarne wspomogą tradycyjne systemy klimatyzacyjne
Firma Chromasun planuje instalację zasilanego energią słoneczną klimatyzatora na jednym z budynków komercyjnych w Abu Dhabi (ZEA). Ta nowa technologia mogłaby pozwolić na znaczne obniżenie zużycia energii elektrycznej w podobnych obiektach, szczególnie w godzinach najwyższego zapotrzebowania na nią.

Podstawowym elementem klimatyzatora solarnego jest kolektor wyposażony w aluminiowe soczewki Fresnela, który odbiera energię z promieni słonecznych i ogrzewa ciecz kierowaną następnie do schładzacza absorpcyjnego, urządzenia wykorzystywanego w układach klimatyzacyjnych niektórych budynków. Dla zapewnienia optymalnego nasłonecznienia, kolektor posiada układ automatycznie ustawiający go pod odpowiednim kątem do Słońca.

Nowe klimatyzatory nie są wystarczająco efektywne aby chłodzić całe budynki, ale posiadają jedną zasadniczą zaletę: maksimum ich wydajności przypada na najgorętszą porę dnia, kiedy konwencjonalne systemy są obciążone do granic możliwości. Dzięki temu urządzenia obu typów mogłyby znakomicie współpracować, obniżając zapotrzebowanie budynków na energię elektryczną i stabilizując sieć energetyczną w gorące dni.

Poza Abu Dhabi, Chromasun zamierza testować swoje systemy w innych miejscach, gdzie występują odpowiednie warunki klimatyczne i otwartość na odnawialne źródła energii, jak np. Kalifornia. Ze względu na maksymalną wydajność kolektorów, w takich lokalizacjach instalacja klimatyzatorów solarnych byłaby najbardziej opłacalna – zwrot inwestycji następowałby szybciej niż w przypadku tradycyjnych kolektorów słonecznych czy paneli fotowoltaicznych.

(bj)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
cnet
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także