Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-07-10  |  Ostatnia aktualizacja: 2018-07-10
Jeszcze szybsze katalizatory
https://pixabay.com/pl/nauka-laboratorium-zlewka-683264/
https://pixabay.com/pl/nauka-laboratorium-zlewka-683264/

Zespół naukowców z Ruhr-Universität Bochum opracował nowe związki chemiczne, tzw. ligandy fosfinowe, które sprawią, że katalizatory będą bardziej wydajne. Jest to możliwe dzięki ich szczególnym właściwościom elektronicznym i przestrzennym. Badania dotyczyły działania ligandów na katalizatory ze złota, jednak wg zespołu wyniki można rozszerzyć na inne ich typy.

Katalizatory są powszechnie używane nie tylko na lekcjach chemii w szkołach, ale są także ważnym ogniwem produkcji przemysłowej. Ich wydajność zależy nie tylko od ośrodka katalitycznie aktywnego, ale także od atomów lub cząsteczek z nim związanych, czyli właśnie ligandów. Naukowcy od lat skupiają się na poszukiwaniu takich, które zoptymalizują i dostosują katalizatory je do określonych zastosowań.

Ligandy fosfinowe, opracowane przez naukowców z Bochum, to związki fosforu i grup węglowych. Elektrony fosfiny służą jako źródła elektronów dla katalizatorów i mogą w ten sposób je stabilizować. Można je syntetyzować na wiele sposobów z dostępnych w handlu prekursorów. "Łatwo jest zatem produkować ligandy w różnych wersjach i dostosowywać ich właściwości do określonych zastosowań" – wyjaśnia prof. Viktoria Däschlein-Gessner z zespołu badawczego.

Podczas przeprowadzanych testów, reakcje przebiegały sprawnie nawet wtedy, gdy zespół używał niewielkich ilości katalizatorów, co jest szczególnie ważne, gdy używa się drogich metali szlachetnych, takich jak złoto. "Niskie temperatury reakcji są również interesujące z przemysłowego punktu widzenia, ponieważ pozwalają zaoszczędzić koszty energii i uprościć procesy" – dodaje Däschlein-Gessner.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
sciencedaily.com; phys.org
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także