
Zespół naukowców z Ruhr-Universität Bochum opracował nowe związki chemiczne, tzw. ligandy fosfinowe, które sprawią, że katalizatory będą bardziej wydajne. Jest to możliwe dzięki ich szczególnym właściwościom elektronicznym i przestrzennym. Badania dotyczyły działania ligandów na katalizatory ze złota, jednak wg zespołu wyniki można rozszerzyć na inne ich typy.
Katalizatory są powszechnie używane nie tylko na lekcjach chemii w szkołach, ale są także ważnym ogniwem produkcji przemysłowej. Ich wydajność zależy nie tylko od ośrodka katalitycznie aktywnego, ale także od atomów lub cząsteczek z nim związanych, czyli właśnie ligandów. Naukowcy od lat skupiają się na poszukiwaniu takich, które zoptymalizują i dostosują katalizatory je do określonych zastosowań.
Ligandy fosfinowe, opracowane przez naukowców z Bochum, to związki fosforu i grup węglowych. Elektrony fosfiny służą jako źródła elektronów dla katalizatorów i mogą w ten sposób je stabilizować. Można je syntetyzować na wiele sposobów z dostępnych w handlu prekursorów. "Łatwo jest zatem produkować ligandy w różnych wersjach i dostosowywać ich właściwości do określonych zastosowań" – wyjaśnia prof. Viktoria Däschlein-Gessner z zespołu badawczego.
Podczas przeprowadzanych testów, reakcje przebiegały sprawnie nawet wtedy, gdy zespół używał niewielkich ilości katalizatorów, co jest szczególnie ważne, gdy używa się drogich metali szlachetnych, takich jak złoto. "Niskie temperatury reakcji są również interesujące z przemysłowego punktu widzenia, ponieważ pozwalają zaoszczędzić koszty energii i uprościć procesy" – dodaje Däschlein-Gessner.
(KB)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- sciencedaily.com; phys.org

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Druk 3D z wykorzystaniem metalu
Współcześnie możemy podzielić technologie druku 3D z metalu (pod względem sposobu nakładania materiału) na cztery podstawowe grupy: selektywne...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-