Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2023-02-23  |  Ostatnia aktualizacja: 2023-02-23
Jakie są typy pomp ciepła i jakie są koszty ich montażu?
Jakie są typy pomp ciepła i jakie są koszty ich montażu?

Pompy ciepła stały się alternatywnym źródłem ogrzewania w Polskich domach, które coraz śmielej są montowane. Wynika to głównie z faktu, że ceny tych urządzeń spadły do takiego stopnia, że ich montaż stał się zdecydowanie bardziej realny. Ponadto wielu użytkowników wzięło sobie do serca dbałość o środowisko, a dzięki pompie ciepła można zacząć wprowadzać swój eko plan w życie i to bez wysiłku. Na czym polega fenomen pomp ciepła? Przeanalizujmy typy pomp ciepła, by uzyskać odpowiedź na to pytanie.

 

Pompa gruntowa

W przypadku kiedy zastanawiamy się nad montażem pompy ciepła, często polecany jest typ gruntowej pompy ciepła. Jak nazwa wskazuje, wyróżnia ją przede wszystkim to, że pobiera ciepło z gruntu. Do tego, aby pobór ciepłą z gruntu był możliwy, stosowane są kolektory pionowe lub poziome. Kolektory poziome lub pionowe charakteryzuje system specjalnego orurowania, w którym krąży płyn. Jest to najczęściej roztwór glikolu, dzięki któremu umożliwiony jest pobór ciepła. Ciepło zostaje pobrane z gruntu przez krążący glikol, a następnie trafia do pompy, gdzie oddaje energię cieplną. W następnej kolejności pompa rozprowadza ciepło po budynku.

W zależności od tego, co zostanie nam przedstawione, trzeba będzie przygotować grunt pod montaż pompy ciepła, a dokładniej pod kolektory. Są one umieszczanie w gruncie, aby mogły pobierać z niego ciepło. W przypadku, kiedy konieczność padnie na kolektory pionowe, trzeba będzie przygotować odpowiednio grunt. Oznacza to, że konieczne będzie przeprowadzenie odwiertów, które są nie tylko czasochłonne, pracochłonne, ale przede wszystkim kosztowne. W przypadku montażu kolektorów poziomych trzeba uwzględnić odpowiednią wielkość działki. W związku z wyborem takiej pompy ciepła najlepiej uwzględnić ją w montażu jeszcze przed postawieniem budynku. Nie oznacza to, że nie można pozwolić sobie na taki rodzaj pompy ciepła, kiedy budynek już stoi. W poniższym linku znajdziemy informacje dotyczące kosztów, na które trzeba się przygotować w związku z montażem i utrzymaniem pompy: https://www.woltair.pl/artykuly/pompy-ciepla/cena-pompy-ciepla-koszty-instalacji-i-utrzymania.

 

Pompa powietrzna

Alternatywnym rodzajem pompy ciepła jest pompa powietrzna, która stanowi sporą konkurencję dla innych typów pomp. Wyróżnia ją przede wszystkim zmniejszenie kosztów poniesionych na samym starcie. Urządzenie to pobiera ciepło z powietrza, a dzieli się na dwa rodzaje:

  • urządzenie typu powietrze-powietrze,
  • urządzenie typu powietrze-woda

Pierwszy rodzaj urządzenia powietrze-powietrze odbiera ciepło z powietrza zewnętrznego i transportuje je do wnętrza budynku. Bez wątpienia jest to jeden z najtańszych sposobów ogrzewania budynku pompą ciepła, a można to sprawdzić w tym miejscu https://www.woltair.pl/pompy-ciepla/kalkulator. Rodzaj tej pompy świetnie nadaje się do ogrzewania pomieszczeń budynku, ale niestety nie pomogą one w ogrzewaniu wody użytkowej.

Urządzenie typu powietrze-woda jest już alternatywą, dzięki której możliwe jest zarówno ogrzewanie powietrza wewnątrz budynku, jak i wody użytkowej. Ciekawym parametrem tego rodzaju urządzenia jest to, że nie tylko nie potrzeba zewnętrznych kotłów grzewczych do ogrzewania wody użytkowej, ponieważ pompa świetnie radzi sobie z tym zadaniem przez cały rok, ale w dni upalne może stanowić także znakomity punkt odniesienia w przypadku chłodzenia wnętrza domu.

 

Pompa wodna

Pompy ciepła wodne funkcjonują dzięki korzystaniu z pobliskich zbiorników wodnych, które znajdują się nieopodal działki. Jeśli nie ma takich w obrębie działki, wówczas wykonywane są odwierty, by utworzyć dwie studnie głębinowe, tzw. czerpną i zrzutową. Działanie tej pompy odbywa się na zasadzie pobierania ciepła z wody z pierwszej studni czerpnej, gdzie do studni zrzutowej oddawana jest zimna woda. Ten rodzaj urządzenia uznany jest za najbardziej skuteczny w porównaniu z innymi metodami grzewczymi. Może być stosowana do ogrzewania poprzez grzejniki, ogrzewania podłogowego czy powietrznego (nadmuchowego). Elementem wspomagania montowany  przy wodnych pompach ciepła jest podgrzewacz z cieczą, który instalowany jest w pętli.

 

Koszty montażu pomp ciepła

Wszelkie koszty montażu szacowane są na podstawie indywidualnych wyliczeń. Brana pod uwagę będzie powierzchnia budynku, rodzaj izolacji, zapotrzebowania na ciepło, ale także wybór odpowiedniej mocy urządzenia i rodzaj instalacji. W zależności od tego, jak duży jest budynek, do ogrzania można oszacować koszt zarówno kupna urządzenia, jak i montażu. Z pewnością dodatkową wskazówką w związku z tym, aby można było oszacować koszty, będzie kalkulator dostępny na stronie jaki ma np. firma Woltair.

Nie tylko koszt montażu i kupna urządzenia, jakim jest pompa ciepła, powinna być wyliczana. Powinniśmy się skupić także nad tym, czy będziemy mogli skorzystać z dofinansowania w związku z inwestycją w pompę ciepła, co może przynieść dość duży zwrot kosztów. Na podstawie dotacji, jaka przysługuje z tytułu wyboru pompy ciepła, można uzyskać nawet 30-45% zwrotu kosztów.

 

Kategoria komunikatu:

Inne

Źródło:
woltair.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także