Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2018-11-06  |  Ostatnia aktualizacja: 2019-02-06
Jak kupić dobrą sprężarkę śrubową? Przewodnik dla kupującego
Jak kupić dobrą sprężarkę śrubową? Przewodnik dla kupującego

Rozwój technologii, mechaniki, automatyki i wielu innych sektorów odpowiedzialnych za nowoczesne możliwości produkcji wymaga odpowiedniego napędu, aby proces był efektywny, szybki, wydajny, ale i opłacalny pod względem ekonomicznymi i ekologicznym. Sprężone powietrze jest jednym z 4 najczęściej wykorzystywanych mediów. Gwarantuje wiele możliwości przy jednoczesnej optymalizacji kosztów. Branża pneumatyczna jest prężnie rozwijającym się sektorem nic więc dziwnego, że trudno podjąć decyzję o zakupie dobrego sprzętu odpowiedzialnego za dostarczanie sprężonego powietrza dopasowanego do indywidualnych potrzeb.

Wybór sprężarki śrubowej

W naszym przewodniku dla kupującego zwracamy uwagę na kilka istotnych kwestii, które warunkują satysfakcjonujący wybór sprężarki śrubowej.

  • jak i dlaczego sprężone powietrze jest wykorzystywane w przemyśle?
  • zastosowanie sprężonego powietrza w różnych branżach
  • dlaczego dobór sprężarki o odpowiednich parametrach jest tak istotny?
  • jak działa sprężarka śrubowa i do czego służy?
  • jaką sprężarkę kupić ze zbiornikiem czy bez dodatku zbiornika?
  • jakie są różnice między sprężarką śrubową a tłokową?
  • na jakie parametry techniczne sprężarki śrubowej zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu?



Jak i dlaczego sprężone powietrze jest wykorzystywane w przemyśle?

Sprężone powietrze wykorzystywane między innymi w przemyśle stanowi istotne medium zajmując miejsce tuż obok prądu elektrycznego, gazu ziemnego i wody czyli mediów bez, który nie wyobrażamy sobie codziennego funkcjonowania.

W związku z tym, iż proces jego wytwarzania jest drogi w porównaniu z elektrycznością czy systemem gazowym producenci odpowiedzialni za dostarczania rozwiązań z dziedziny pneumatyki stale ulepszają segmenty, aby optymalizować koszty.

W ciągu ostatnich lat można zauważyć wiele innowacyjnych projektów, które pozwalają na ograniczenie cennych zasobów naturalnych przy jednoczesnej efektywności i satysfakcjonującej wydajności.

Warto mieć na uwadze, że system sprężonego powietrza to nie tylko dobór odpowiedniej sprężarki, ale i szereg innych części do uzdatniania powietrza, dzięki którym zachowane są najwyższe standardy pod względem jego jakości i czystości.

Do zalet sprężonego powietrza należą:

  • bezpieczeństwo,
  • naturalność,
  • łatwość w zastosowaniu,
  • ogólno-dostępność,
  • łatwość w transporcie nawet w obrębie długich przewodów,
  • po wykorzystaniu nie podlega zwrotowi i wymianie do sieci,
  • nie grozi porażeniem,
  • nie zanieczyszcza środowiska naturalnego nawet podczas awarii systemu sprężonego powietrza,
  • odporny na wahania temperatur,
  • jest dobrym źródłem wytwarzania siły przy zachowaniu ciśnienia (w przedziale 0,4-0,7 jest w stanie wytworzyć siłę do kilkunastu kM).

Zastosowanie sprężonego powietrza

  • w pneumatyce, gdzie energia z wytworzonego sprężonego powietrza stanowi medium do wykonywania poszczególnych prac
  • w napędzie silników samochodowych
  • w układach odpowiedzialnych za magazynowanie energii
  • w sprzęcie wspierającym oddychanie nurków, straży pożarnej etc.
  • w przemyśle elektronicznym jako komponent czyszczący
  • w systemach hamulcowych i zasilających
  • w systemach rozruchowych silników między innymi na statkach
  • w zasilaniu karabinków pneumatycznych wykorzystywanych np. W paintballu
  • w zasilaniu narzędzi pneumatycznych między innymi wkrętarek, szlifierek, kluczy etc.
  • w przenoszeniu i podnoszeniu elementów o zróżnicowanej wadze
  • w transporcie materiałów
  • w elementach chłodniczych.

 

Gdzie wykorzystywane jest sprężone powietrze?

Podsumowując sprężone powietrze chętnie wykorzystywane jest w przemyśle:

  • maszynowym
  • meblarskim
  • spożywczym
  • lotniczym
  • morskim
  • metalurgicznym
  • elektronicznym
  • farmaceutycznym
  • chemicznym
  • motoryzacyjnym



Dlaczego dobór sprężarki o odpowiednich parametrach jest tak istotny?

Każdy sprzęt nieumiejętnie dobrany do zastosowania może prowadzić do strat cennych zasobów lub braku efektywności. Wybierając wkrętarkę do prac w profesjonalnym warsztacie stolarskim nie zdecydujemy się na tani model z supermarketu, ponieważ moc silnika nie sprosta narzuconym oczekiwaniom. Prawdopodobnie źle dobrana wkrętarka ulegnie awarii w wyniku przegrzania.

Podobnie jest z doborem odpowiedniej sprężarki. Oprócz mocy i parametrów związanych z ciśnieniem, wielkością zbiornika i finalnym zastosowaniem ważne jest również dokonanie wyboru pod kątem sposobu pracy sprężarki. Fakt czy sprężarka będzie generowała zanieczyszczenia olejem mineralnym w niektórych segmentach pozostanie bez znaczenia, w innych natomiast może prowadzić do ogromnych strat, a nawet zagrożenia.

Ponadto podczas doboru sprzętu do instalacji pneumatycznej istotne jest dopasowanie zasilania o odpowiedniej mocy, by praca była płynna i nie wpływała na pozostałe obowiązki. To kwestia szczególnie istotna w sytuacji, kiedy sprężone powietrze stanowi niejako podstawę do kształtowania kolejnych etapów pracy czyli to na nim opiera się cały mechanizm produkcji.

Dobór sprężarki pod kątem zastosowania jest również istotny ze względu na wydajność i optymalizację kosztów utrzymania systemu pneumatycznego. W małym warsztacie samochodowym, który wykorzystuje sprężone powietrze do wzmocnienia siły maszyn lub przy pomocy demontażu opon inwestycja w skomplikowane systemy dostarczające wysokiej jakości czyste powietrze byłaby bezzasadna. Stąd ważny jest projekt wykonany przy pomocy doświadczonego specjalisty.


Jak działa sprężarka śrubowa i do czego służy?

Proces wytwarzania sprężonego powietrza przez sprężarki śrubowe jest bardzo prosty. Rotory napędzające i pędne obracają się względem siebie, by w konsekwencji doprowadzić do zmniejszenia objętości powietrza na wyjściu. Tym samym ze stopnia śrubowego zmieniają ciśnienie do wartości pożądanej.

Proces pozyskiwania sprężonego powietrza w tym systemie uważany jest za jeden z najbardziej ekonomicznych. Sprężarki śrubowe pozostają bardzo ekologiczne i wydajne, co jest szczególnie istotne w mniejszych biznesach, gdzie nawet najmniejsza wartość ma ogromne znaczenia dla zysku i sukcesu przedsiębiorstwa.

Ponadto sprężarki śrubowe charakteryzują się intuicyjnym sposobem regulacji poszczególnych parametrów, które w łatwy sposób można dopasować do indywidualnych potrzeb oraz długim okresem żywotności pod warunkiem, iż proces wytwarzania sprężonego powietrza jest zgodny z instrukcją obsługi i zachowaniem regularnych działań konserwacyjnych.

Popularność sprężarek śrubowych w przemyśle jest całkowicie uzasadniona z uwagi na zachowanie ponadprzeciętnej wydajności i jakości finalnego produktu. W zależności od rodzaju sprężarki śrubowe wytwarzają powietrze o ciśnieniu w przedziale od 4 do 15 barów.

W tym miejscu znajduje się film obrazujący z tłumaczeniem angielskim jak taka sprężarka działa: https://www.pneumatik.pl/produkty/sprezarki-srubowe-bezolejowe/


Jaką sprężarkę śrubową kupić ze zbiornikiem czy bez dodatku zbiornika?

Fakt zakupu sprężarki śrubowej wyposażonej w zbiornik buforowy jest uzależniony od wielu czynników. Na początek warto przybliżyć zasadność montażu zbiornika. Służy do magazynowania sprężonego powietrza.

Jego zastosowanie ma na celu udostępnić określone miejsce by sprostać zapotrzebowaniom na wytworzone medium. Dodatkowo zbiornik buforowy pełni rolę stabilizatora ciśnienia, co jest szczególnie istotne w przypadku zapotrzebowanie na sprężone powietrze o zmiennych parametrach. Konstrukcje wykonane w orientacji pionowej lub poziomej ze stali nierdzewnej, węglowej, ocynkowanej lub galwanizowanej są w stanie sprostać nawet najbardziej wymagającym warunkom eksploatacyjnym.

Ponadto zbiornik wyposażony jest w armaturę dodatkową, by umożliwić łatwy i szybki proces obsługi. Składa się między innymi z zaworów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo instalacji, manometru, kurka, zaworu spustowego i rurki spustowej.

Sprężarka śrubowa wyposażona w zbiornik umożliwia prawidłową i efektywną pracę, jednakże należy zwrócić uwagę na jego wielkość. Kluczową informacją pozostaje pobór powietrza przez maszyny lub w innym procesie eksploatacji.

Określenie wartości pomoże znaleźć efektywne i zarazem wydajne rozwiązanie. Magazyn powietrza jest istotny do zachowania ciągłości pracy bez konieczności stałego włączania i wyłączania sprężarki po uzyskaniu odpowiedniej wartości ciśnienia.


Jakie są różnice między sprężarką śrubową a tłokową?

Wiele osób stoi przed trudną decyzją zakupową zastanawiając się na inwestycją w sprężarkę tłokową lub śrubową. Oczywiście finalnie decyzja powinna być uzależniona nie tylko od zasobów materialnych, ale przede wszystkim od zastosowania sprzętu i zapotrzebowania na sprężone powietrze.

Sprężarki śrubowe zużywają mniej energii elektrycznej, zatem pozostają energooszczędnym rozwiązaniem w porównaniu do sprężarek tłokowych. Co ciekawe mimo iż zużywają mniej energii szacuje się, że są w stanie uzyskać wyższe ciśnienie, co w wielu przypadkach jest satysfakcjonującym parametrem.

Ponadto dla wielu osób mechanika sprężarek śrubowych pozostaje mniej hałaśliwa, co jest szczególnie istotne w przypadku pracy w mniejszym pomieszczeniu.

Warto również mieć na uwadze odmienny sposób pracy sprężarek. Śrubowa może pracować w systemie ciągłym. Natomiast sprężarka tłokowa pracuje w określonych cyklach przy czym dostarczając medium o określonym ciśnieniu wyłącza się i włącza w kolejnym cyklu.

Dla przemysłu polecane są instalacje sprężonego powietrza budowane w oparciu o sprężarki śrubowe.


Na co zwrócić uwagę podczas zakupu sprężarki śrubowej?

Niezależnie od zakupu konkretnego rodzaju sprężarki najważniejsze są parametry dopasowane do zastosowania. To one warunkują finalną satysfakcję. Istnieją również uniwersalne zależności, które mają zasadniczy wpływ na jakość użytkowania sprzętu.

Wybierając sprężarki śrubowe dla przemysłu warto zwrócić uwagę na elementy uzupełniające będące wsparciem systemu uzdatniania powietrza takie jak filtry, osuszacze, separatory woda-olej, a także szereg udogodnień systemowych, które usprawnią obsługę i monitorowanie systemu pneumatycznego.

Analityka i intuicyjny program odpowiedzialny za monitoring pracy pomoże w weryfikacji nawet najmniejszych błędów systemowych, które poprzez niedopatrzenie mogłyby doprowadzić do poważnych strat, a nawet awarii sprzętu.

Nie bez znaczenia pozostaje również proces konserwacji i serwisowania sprężarki u autoryzowanego przedstawiciela producenta.

Te i inne

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
pneumatik.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także