Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2021-05-04  |  Ostatnia aktualizacja: 2021-05-04
Inwestycje na rzecz czystego powietrza na Dolnym Śląsku.

Kwietniowa Kawa z Kogeneracją za nami

Ilustracja nadesłana (przez PTEZ)
Ilustracja nadesłana (przez PTEZ)

Kilkanaście dni po decyzji Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia KOGENERACJI S.A., które wyraziło zgodę na realizację budowy elektrociepłowni gazowo-parowej Nowa EC Czechnica, gościem spotkania „Kawa z Kogeneracją" był prezes Spółki – Andrzej Jedut. W trakcie wideokonferencji z udziałem dziennikarzy branżowych rozmawialiśmy o zaawansowaniu projektu w Siechnicach, jak również wyzwaniach stojących przed wytwórcami ciepła i aglomeracją wrocławską w kontekście dążenia do neutralności klimatycznej.

Nowa Czechnica szansą dla Wrocławia

Spotkanie „Kawa z Kogeneracją" było okazją do szerszego omówienia stanu realizacji kluczowej dla regionu i KOGENERACJI S.A. inwestycji. Po uzyskaniu wszystkich niezbędnych zgód korporacyjnych, przed spółką przygotowania do podpisania umowy, która będzie jednym z kolejnych kroków na drodze do powstania Nowej EC Czechnicy.

– Zgoda na wybór oferty konsorcjum Polimex-Mostostal i Polimex Energetyka o wartości 1,28 mld zł netto otwiera nam drogę do podpisania umowy z wykonawcami. Mimo ograniczeń związanych z pandemią staramy się trzymać harmonogramu realizacji całego przedsięwzięcia – podkreśla Andrzej Jedut, prezes zarządu KOGENERACJI S.A. –

Warto zaznaczyć, że decyzją prezesa Urzędu Regulacji Energetyki sprzed kilku tygodni, uzyskaliśmy premię kogeneracyjną indywidualną dla Nowej Czechnicy, co stanowi dla nas jedno z kluczowych źródeł finansowania tego projektu.

Nowa gazowa elektrociepłownia w Siechnicach ma zastąpić dotychczasową jednostkę węglową. Nowa EC Czechnica będzie zaopatrywać w ciepło, podobnie, jak obecna EC Czechnica, południowo-wschodnią część Wrocławia oraz odbiorców w Gminie Siechnice. Nowa jednostka będzie się składać z bloku gazowo-parowego wraz z kotłownią szczytowo-rezerwową i akumulatorem ciepła, o parametrach:

• moc cieplna: ok. 315 MWt (obecnie 247 MWt)
• moc elektryczna: ok. 180 MWe (obecnie 100 MWe)

W trosce o czyste powietrze

Źródło zasilania Nowej Czechnicy stanowić będzie gaz ziemny, paliwo mniej emisyjne niż używany obecnie węgiel.

Dzięki temu roczna emisja CO2 spadnie aż o 622 tysiące ton. Oznacza to również oszczędności na energii pierwotnej na poziomie 599 tysięcy MWh rocznie.

– Ważne miejsce w analizach realizowanych w ramach prac przygotowawczych dla tej inwestycji zajmowała kwestia zapewnienia stabilnego źródła ciepła i energii elektrycznej dla Wrocławia. Dzięki powstaniu nowej jednostki gazowej przyspieszony zostanie proces likwidacji indywidualnych źródeł ciepła, zarówno we Wrocławiu, jak i w Gminie Siechnice. Uda się tym samym zmniejszyć zjawisko tzw. niskiej emisji będącej główną przyczyną powstawania smogu – zaznacza Andrzej Jedut, prezes zarządu KOGENERACJA S.A.

Drugie życie EC Czechnica

Powstanie nowego obiektu na terenie Siechnic to również wyzwanie w kontekście zagospodarowania 120-letniej EC Czechnica i jej zabytkowych obiektów z przełomu XIX i XX w. W czerwcu 2019 roku KOGENERACJA S.A. wraz z Burmistrzem Siechnic podpisała List Intencyjny dotyczący wykorzystania zabudowań obecnej elektrociepłowni, po jej wyłączeniu. Kolejnym etapem była dogłębna inwentaryzacja obiektów i infrastruktury zakładu, której, na prośbę KOGENERACJI, podjęli się przedstawiciele Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej z prof. dr hab. inż. arch. Małgorzatą Chorowską na czele.

– Teraz przed nami zorganizowanie konkursu dla studentów Wydziału Architektury. Żywimy nadzieję, że jego o wyniki jeszcze bardziej przybliżą nas do zdefiniowania wizji tego, czym obecna EC Czechnica mogłaby się stać, jakie funkcje pełnić, by dobrze służyć mieszkańcom miasta i regionu – podkreśla Andrzej Jedut.

Spotkania z cyklu Kawa z Kogeneracją stanowią przestrzeń dialogu pomiędzy przedstawicielami mediów i ekspertami Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych nt. funkcjonowania branży ciepłowniczej i elektroenergetycznej, działalności zrzeszonych przedsiębiorstw, zmian w prawie istotnych z punktu widzenia sektora, jak i całokształtu gospodarki.

Więcej informacji o inicjatywie na stronie Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych: http://ptez.pl/kawa_z_kogeneracja

(gz)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także