Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-10-08  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-10-09
Inwestycja w elektrowni w Opolu pod znakiem zapytania?

Komisja Europejska zapowiada, że sprawdzi sprawę realizacji dwóch nowych bloków węglowych

Problemy elektrowni mogą negatywnie wpłynąć na rentowość inwestycji.
Problemy elektrowni mogą negatywnie wpłynąć na rentowość inwestycji.

Wszystko za sprawą skargi i interpelacji, którą w lipcu przedstawili Komisji Europejskiej  niemiecki socjaldemokrata Jo Leinenen i kilku innych eurodeputowanych z najważniejszych frakcji politycznych. Uważają oni, że rozbudowa jednostki w Opolu kłóci się z unijną polityką ochrony klimatu. Domagają się więc wstrzymania inwestycji.

Potwierdzamy, po interpelacji eurodeputowanych, wpłynęła odpowiednia skarga. Komisja obecnie zbiera informacje, by ustalić stan faktyczny i prawny sprawy planowanych dwóch nowych bloków w elektrowni Opole - czytamy w odpowiedzi przesłanej eurodeputowanym.

Tego rodzaju przedsięwzięcie musi uwzględnić możliwość wychwytywania i magazynowania CO2, nawet jeżeli Polska nie wcieliła w życie unijnej dyrektywy w tej sprawie.

Chodzi o tzw. "CCS - ready", czyli konieczność przewidywania w planach inwestycji możliwości wychwytywania i składowania dwutlenku węgla. Państwa i ich właściwe organy nie są zwolnione z obowiązku stosowania tych przepisów w przypadku braku ich transpozycji - podkreślają przedswawicile KE w dokumencie.

Wszystko to sprawia, że na niekorzyść może się zmienić rentowność planowanej inwestycji w Opolu, którą szumnie zapowiadał Donald Tusk.

Wymogi unijne przy realizacji tego typu instalacji węglowych są znane od 2009 roku. Polska nie wdrożyła do tej pory unijnej dyrektywy o wychwytywaniu i magazynowaniu CO2, dlatego też Bruksela w lipcu 2011 rozpoczęła pierwszą fazę procedury o nieprzestrzeganie unijnego prawa. Może on zakończyć się pozwem do Trybunału UE.

(ma)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
rmf fm
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także