Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-05-31  |  Ostatnia aktualizacja: 2018-05-31
Inteligentne materiały i ich zastosowanie w robotyce
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Powłoki ciekłokrystaliczne jawią się jako materiały umożliwiające szeroki zakres zastosowań, m.in. produkcję nowej klasy czujników. Ich potencjał ujawniły badania naukowców z Uniwersytetu w Luksemburgu.

Jak można zdefiniować ciekłe kryształy? Są to materiały znajdujące się w stanie skupienia między ciałem stałym a cieczą. Prof. Jan Lagerwall i jego zespół z Uniwersytetu w Luksemburgu badał właściwości mechaniczne i optyczne powłok ciekłokrystalicznych przez kilka lat. Teraz, dzięki podjętej współpracy z szerszym gronem specjalistów z branż takich jak IT oraz bezpieczeństwo, opublikowano artykuł opisujący potencjał tego materiału.

Jeśli nada się powłokom grubość milimetra, można je łatwo nakładać na powierzchnie. Dodatkowo, dzięki selektywnemu odbijaniu światła, można z nich tworzyć wzory czytelne dla maszyn. Kody takie można wykorzystać do kierowania automatycznymi pojazdami lub do instruowania robotów podczas ich pracy w fabryce. Może to znaleźć zastosowanie wówczas, gdy nie działają urządzenia GPS.

Powłoki ciekłokrystaliczne mogą znaleźć także szereg innych zastosowań. Przykładowo, można nimi znakować wyjście pożarowe, które stanie się widoczne, gdy temperatura przekroczy określoną wartość. Dużą zaletą takich czujników jest to, że nie potrzebują prądu ani baterii. Co więcej, można je zastosować, aby zapobiec podrabianiu. Polegałoby to na tworzeniu niewidocznych identyfikatorów, które byłyby dołączane do wartościowych obiektów, takich jak dzieła sztuki lub drogie farmaceutyki. W połączeniu z narzędziami kryptograficznymi stworzą one cały system, który zapewni, że obiekt jest oryginalny, a nie podrabiany.

Jak podkreśla prof. Lagerwall, w swoim artykule on i jego badacze jedynie nakreślili zarys możliwych branż, w których powłoki krystaliczne mogą znaleźć zastosowanie. Przyszłość przyniesie zapewne o wiele więcej.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
phys.org; eurekalert.org
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :