Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-07-25 | Ostatnia aktualizacja: 2011-07-25
Indie budują 25-tą elektrownię atomową

Indie budują 25-tą elektrownię atomową
Indie rozpoczęły budowę 25-tej elektrowni jądrowej Rajahstan Atomic Power Station. 40 mil od Kota w północno-zachodniej części stanie 700 megawatowa elektrownia z rdzeniem moderowanym ciężką wodą. RAPS obsługuje sześć reaktorów ciężkowodnych, z których pięć produkuje moc większą niż 1,180 MW. Posiada więc reaktor, który jest najbardziej wydajną jednostką w Indiach. Nowy kompleks będzie siódmą elektrownią zbudowaną w Rajasthanie.
W inauguracji budowy nowego reaktora udział wzięli przewodniczący Komisji ds. Atomowych w Indiach – Srikumar Banerjee i przewodniczący oraz dyrektor zarządzający Nuclear Power Corp. Of India – Shreyans Kumar Jain.
700megawatowy PHWR (reaktor ciężkowodny) został zaprojektowany przez NPCIL, na bazie 540 megawatowego reaktora tego samego typu, działającego w Tarapur od 2005 roku. Ukończenie jego budowy planowane jest na 2016 rok.
"540 megawatowy PHWR w Tarapur został zbudowany przez NPCIL w rekordowym czasie 4 lat i 10 miesięcy," powiedział Banerjee. "Będziemy starali się pobić ten rekord."
Oprócz pracy zmierzającej do uruchomienia nowego reaktora, RAPS rozpoczęła wstępne prace wykopaliskowe pod budowę ósmego 700megawatowego reaktora w pobliżu.
Indyjski program nuklearny budzi kontrowersje, ponieważ kraj ten nigdy nie podpisał traktatu o nierozpowszechnianiu broni atomowej, który gwarantuje sygnatariuszom możliwość współpracy dostawców technologii jądrowej przy budowie elektrowni na całym świecie.
W związku z jego niepodpisaniem budowa elektrowni tego typu w Indiach była utrudniona do 2008 roku, kiedy to Grupa Dostawców Energii Jądrowej, organizacja nadzorcza, która kontroluje globalny rynek komercyjny energii nuklearnej, udzieliła zezwolenie na rozwój technologii nuklearnej w celu produkcji energii. Mimo, że może to pozwolić na produkcję paliwa do tajnych programów wojskowych.
Budowa RAPS podkreśla determinację władz indyjskich związaną z przyjęciem energii jądrowej jako opłacalnego jej źródła, pomimo negatywnych opinii na świecie po marcowej katastrofie w Japonii.
„Uruchamialiśmy nasz projekt parę miesięcy temu, ale po katastrofie należało odczekać i przedsięwziąć wszystkie najbardziej satysfakcjonujące środki ostrożności”, powiedział dyrektor finansowy NPCIL, J.K. Ghai.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- nuclearpowerdaily

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Contec S.A. pozyskał od inwestorów blisko 50 mln złotych
Spółka Contec S.A., która zajmuje się odzyskiwaniem surowców przemysłowych ze zużytych opon, pozyskała blisko 50 mln zł (10 mln euro). Środki te...
-