Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2006-10-19 | Ostatnia aktualizacja: 2006-10-19
Holandia nawraca się na energetykę atomową

Holandia nawraca się na energetykę atomową
Obecnie Holandia posiada jedną elektrownię atomową w miejscowości Borssele, gdzie od 1973 roku pracuje jeden reaktor PWR o mocy 452 MWe. Aby mogły powstać nowe elektrownie konieczne będzie spełnienie określonych warunków, które zostały sformułowane przez rząd Holandii. Nowe reaktory muszą być urządzeniami III generacji, posiadać takie systemy zabezpieczeń, jak te wykorzystywane w reaktorach EPR (European Pressurized Reactor). Innym warunkiem jest konieczność wybudowania elektrowni na wybrzeżu. Uran do zasilania reaktorów powinien być pozyskiwany ze sprawdzonych kopalni, które nie szkodzą środowisku.
Odnośnie składowania odpadów radioaktywnych decyzja ma zostać podjęta przed ewentualnym uruchomieniem nowej elektrowni, ale nie później niż do 2016 roku. Natomiast do 2025 roku władze muszą zdecydować czy odpady będą dalej składowane, czy raczej przetwarzane i transmutowane. Warunki określone przez władze Holandii przewidują również, jak należy postępować z wycofanymi z użycia elektrowniami. Powinny one zostać odpowiednio wcześnie zdemontowane, a środki na ten cel mają być zarezerwowane w budżecie.
Pomysł przywrócenia w Holandii energii atomowej do łask ma duże szanse powodzenia. Nawet były minister środowiska Holandii, który był niechętny energetyce jądrowej, teraz w imieniu ministra gospodarki promuje ten pomysł. Jego zdaniem elektrownie atomowe mogą pomóc w zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych.
(au)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- atomowe.kei.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
7-stopniowy regulator zaczepów w transformatorze MarkoEco2 – precyzyjna...
Czas czytania: 7 minut Wyobraź sobie, że prowadzisz luksusowego SUV-a po górzystej drodze. Standardowa skrzynia biegów daje Ci pięć przełożeń...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-