
W ubiegły piątek miały miejsce zmiany w Prawie Energetycznym. Z ulgą odetchnęły gminy, gdyż część kosztów finansowania oświetlenia dróg krajowych oraz ekspresowych leżeć będzie teraz w gestii GDDKiA. Nowa ustawa pozwoli na zachowanie w budżetach gmin ponad 80 milionów złotych rocznie.
Prawo, które obligowało gminy do finansowania oświetlenia na wszystkich drogach leżących na ich terenie powstało w 2003 roku. Wówczas w Polsce było zaledwie 700 kilometrów autostrad oraz dróg ekspresowych, przy obecnym stanie przekraczającym 3 000 kilometrów. Zmiana sytuacji na polskich drogach spowodowała, że gminy od lat upominały się o zmiany w krzywdzącym je prawodawstwie.
Nowa ustawa jasno definiuje miejsca, które oświetlać będzie GDDKiA oraz te, do których dołożyć będą musiały samorządy. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapłaci za oświetlanie dróg tranzytowych i regionalnych. Ulice, place, drogi gminne, powiatowe, wojewódzkie oraz określona część dróg krajowych oświetlana będzie natomiast z pieniędzy gmin.
Za nowelą opowiedziała się znacząca większość posłów. 427 z nich stanęło po stronie gmin. Pięciu z nich chciało uchronić GDDKiA przed dodatkowymi wydatkami na poziomie 100 milionów złotych rocznie. Jeden z nich nie miał natomiast zdania na temat, który przewija się w mediach już od paru lat.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- gazetaprawna

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Contec S.A. pozyskał od inwestorów blisko 50 mln złotych
Spółka Contec S.A., która zajmuje się odzyskiwaniem surowców przemysłowych ze zużytych opon, pozyskała blisko 50 mln zł (10 mln euro). Środki te...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-