Powrót do listy wiadomości Dodano: 2009-11-18  |  Ostatnia aktualizacja: 2009-11-18
Fortum i ABB opracują inteligentną sieć energetyczną dla nowej dzielnicy Sztokholmu
Fortum i ABB utworzyły wspólny projekt mający na celu opracowanie i instalację pierwszej w Europie w pełni funkcjonalnej miejskiej sieci smart grid. Zostanie ona zlokalizowana w nowopowstającej dzielnicy Sztokholmu.

Projekt sprawdzi koncepcję elastycznej, ekologicznej sieci zasilania w nowej dzielnicy Royal Seaport. Zastosowanie sieci smart grid jest warunkiem koniecznym wydajnego wykorzystania systemu energetycznego. Co więcej, inteligentne sieci pozwolą dzielnicy sprostać wymaganiom ochrony środowiska. „Ambitne cele ekologiczne władz miejskich i dążenie całej Szwecji do zwiększenia produkcji energii odnawialnej do 25TWh przed rokiem 2020, czynią z mikroprodukcji i inteligentnych sieci energetycznych ważne czynniki w walce z redukcją emisji CO2. Ten projekt pozwoli nam dokładniej zbadać nowe technologie w zastosowaniach na szeroką skalę i poznać bezpośrednio reakcję mieszkańców dzielnicy.” mówi Per Langer z Fortum.

Fortum i ABB chcą, aby projekt zwrócił uwagę społeczeństwa na mieszkalnictwo wydajne energetycznie, produkcję energii odnawialnej, inteligentne sieci smart grid i potrzebę zmian prawnych regulujących te kwestie. W czasie trwania projektu zostaną przetestowane najnowsze osiągnięcia w dziedzinie technologii ekologicznych i systemowych, a nowa dzielnica posłuży jako przykład i demonstracja możliwości.

„Widzę Royal Seaport jako ważny krok w naszych dążeniach do opracowania wspólnych rozwiązań dla osiągania coraz wyższych norm ekologicznych dla wielu miast. Możemy tu przetestować nowe rozwiązania inteligentnych sieci przyszłości w rzeczywistych warunkach pracy.” mówi Sten Jakobsson, dyrektor generalny szwedzkiego oddziału ABB.

Fortum i ABB opracują całą gamę rozwiązań umożliwiających powrót nadwyżek wygenerowanej w dzielnicy energii (ze źródeł takich jak dachowe panele fotowoltaiczne) do sieci energetycznej, zarządzających zasilaniem elektrycznych aut, przechowujących energię i zapewniających elastyczność i przejrzystość działania sieci dystrybucyjnej. Efektem będzie obniżenie zużycia energii i emisji szkodliwych substancji do środowiska.

W przeciągu najbliższych 10 lat, Royal Seaport ma się stać nowoczesną, innowacyjną i ekologiczną dzielnicą zapewniającą mieszkania dla 10 000 rodzin i 30 000 biur. Wydajny energetycznie transport, rozważne wykorzystanie energii i recykling odpadów to główne czynniki, wokół których skupiają się projektanci. Celem dla inżynierów jest obniżenie rocznej średniej emisji CO2 z 4 ton na 1 mieszkańca miasta do 1.5 tony do roku 2020 oraz całkowite uwolnienie dzielnicy z zależności od paliw kopalnych przed rokiem 2030. Budowa ma się zacząć w roku 2010, a pierwsze mieszkania będą gotowe w 2011.

(bj)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
European Energy Review
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także