Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-02-06  |  Ostatnia aktualizacja: 2019-02-06
Energia ze źródeł bezprzewodowych
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Obecnie wszystkie urządzenia w ramach IoT muszą być naładowane i podłączone do źródła zasilania. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Nauki i Technologii Króla Abdullaha (KAUST) mogą wkrótce umożliwić zasilanie tego typu urządzeń z energii z innych bezprzewodowych sygnałów komunikacyjnych.

Zespół Atifa Shamima, profesora elektrotechniki, zaprojektował kompaktowe anteny, które dostrajają się do szerokiego spektrum sygnałów bezprzewodowych i mobilnych. W prototypie fraktalowe anteny nadrukowano srebrem na trójwymiarowych plastikowych kwadratach, które następnie łączyły się, tworząc sześcian pokryty antenami.

W kolejnym kroku naukowcy połączyli siły z zespołem Khaleda Salamy w KAUST, aby opracować diody, które przekształcają sygnały RF w energię elektryczną. W efekcie powstał sześcian, który może odbierać sygnały ze wszystkich kierunków.

Nowa technologia przeszła pozytywne testy. Współautor badań, Thang Nguyen, opowiedział: "Widzieliśmy, jak moc zgromadzona przez kostkę nagle wystrzeliła, gdy ktoś w pobliżu zadzwonił. Wraz ze wzrostem mobilnej komunikacji, ta koncepcja umożliwia gromadzenie coraz większej ilości energii o częstotliwościach radiowych."

Zasilony w ten sposób mały, bezprzewodowy czujnik jest dobrym punktem odniesienia dla wielu urządzeń IoT,
Prosty kształt został użyty tylko dlatego, że druk srebra jest najłatwiejszy na płaskich powierzchniach, ale istnieją zaawansowane drukarki 3D, które mogą osadzić anteny bezpośrednio w obudowie urządzenia, które ma bardziej złożony kształt. Naukowcy pracują teraz na uczynieniem swojej technologii opłacalną na większą skalę.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
marketbusinessnews.com; 3ders.org
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także