
Naukowcy z MIT odkryli sposób wytwarzania niewielkich ilości energii elektrycznej pochodzącej z kondensacji. Technologia opiera się na przeskakiwaniu elektrycznie naładowanych kropli wody pomiędzy blachami superhydrofobowymi i hydrofilowymi. Taka technika wytwarzania energii elektrycznej może być szczególnie przydatna w obszarach oddalonych i w krajach rozwijających się, nie tylko dlatego, że produkuje czystą wodę jako produkt uboczny.
Od wielu lat wiemy, że krople wody są zdolne do przenoszenia ładunku elektrycznego, więc właściwie wykorzystanie tego zjawiska w kontrolowanych warunkach może prowadzić do nowych, ekscytujących źródeł energii odnawialnej. Zespół kierowany przez Nenad Miljković z MIT osiągnął to, wytwarzając energię elektryczną poprzez wykorzystanie do tego celu wilgoci zawartej w powietrzu.
W zeszłym roku, Miljkovic i jego koledzy odkryli, że kropelki na powierzchni superhydrofobowej czasami spontanicznie wyskakują ponad nią, a w kropelkach tych obecny jest mały ładunek elektryczny.
Naukowcy wykorzystali zjawisko do wytwarzania energii elektrycznej. Aby im się to udało, ułożyli naprzemianlegle płyty hydrofobowe i superhydrofobowe wykonane z miedzi oraz pokryte jej tlenkami. Zauważyli, że krople w takim układzie spontanicznie oddzielają się od jednej płytki, a uzyskawszy ładunek elektryczny, przedostają na drugą. Ten ruch powoduje powstanie źródła energii.
Kluczowym czynnikiem, mającym wpływ na proces jest różnica temperatur pomiędzy urządzeniem skonstruowanym na tej bazie i otaczającym go powietrzem. Pozwala ona na kondensację wilgoci.
Podczas wstępnych testów urządzenie osiągało bardzo niewielkie wartości gęstości mocy rzędu 15pW/cm2. Jednakże, zgodnie tym, co mówią naukowcy, proces można uczynić bardziej wydajnym w bardzo łatwy sposób, a zmiany ilościowe mogą sięgać nawet 70-krotności wspomnianej gęstości mocy.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- gizmag

Komentarze (0)
Czytaj także
-
TOP CABLE – marka budowana jakością i zaufaniem
Top Cable to hiszpańska firma produkująca przewody i kable miedziane oraz aluminiowe niskich i średnich napięć. Trzydziestoletnie doświadczenie i...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-