
Naukowcy z Eindhoven University of Technology w Holandii i Instytutu Maxa-Plancka w Niemczech opracowali fotomikroreaktor. Bazuje on na luminescencyjnych koncentratorach słonecznych, które zbierają, przetwarzają i udostępniają fotony do reakcji chemicznych.
Aż do tej pory badania nad wykorzystaniem światła słonecznego skupiały się na takich obszarach, jak elektryczność słoneczna czy paliwa słoneczne, podczas gdy synteza chemikaliów pozostawała w powijakach. Jednak słońce jako źródło energii dla tych procesów jest pod pewnym względami niekorzystne: większość promieniowania mieści się w stosunkowo wąskim zakresie widzialnym, a zjawiska takie jak chociażby przechodzące chmury zmieniają jego natężenie.
Badacze z wyżej wymienionych uczelni pokazali teraz, że różnorodne reakcje mogą być zasilane przez promieniowanie słoneczne. Kluczem do sukcesu jest specjalnie zaprojektowany fotomikroreaktor oparty na luminescencyjnych koncentratorach słonecznych (LSC).
Są to światłoczułe płyty z olimetakrylanu metylu (PMMA), domieszkowane specjalnymi luminoforami, które wychwytują fotony, a następnie uwalniają je jako fluorescencję o dłuższej fali. W ten sposób światło słoneczne jest skoncentrowane w wąskim zakresie długości fal, a wahania stają się nieistotne.
Timothy Noël powiedział: „Korzystając z tych urządzeń, udało nam się zsyntetyzować przeciwwirusowy lek. Podejście do produkcji oparte na energii słonecznej cieszy się dużym zainteresowaniem w przypadku produktów o wysokiej wartości dodanej, takich jak chemikalia, leki i substancje zapachowe."
(KB)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- phys.org; researchgate.net

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Czujniki koloru – dlaczego są takie ważne?
Bez wątpienia kolory odgrywają olbrzymią rolę w życiu każdego człowieka. Nie inaczej jest w przypadku gospodarki, w której odpowiednie barwy...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-