Pakt na rzecz energoszczędnych rozwiązań podpisany

ENERGA przystąpiła do porozumienia, które zakłada promowanie energooszczędnych rozwiązań i odnawialnych źródeł energii. Do sygnatariuszy Mazowieckiego Paktu na rzecz Oszczędności Energii należą także największe spółki paliwowe i energetyczne, władze lokalne oraz środowiska naukowe.
Inicjatywa to odpowiedź na rosnące w Polsce zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz uchwalone przez Wspólnotę Europejską postanowienia ekologiczne (m.in. zmniejszenie zużycia energi ograniczenie emisji gazów cieplarnianych oraz promowanie odnawialnych źródeł energii). Województwo mazowieckie jest drugim największym konsumentem energii elektrycznej w Polsce. Współpraca takich firm jak ENERGA z samorządami oraz innymi podmiotami we wspieraniu energetyki odnawialnej, w promocji racjonalnego wykorzystania energii, czy wdrażaniu nowych technologii, pomoże w sprostaniu nowych wyzwań energetycznych zarówno o zasięgu lokalnym jak i krajowym.
Umowa zastała podpisana przez podmioty, które grają istotną rolę w rozwoju energetyki województwa mazowieckiego. Elektrociepłownia w Ostrołęce, gdzie działa kocioł fluidalny do spalania biomasy w postaci kory i zrębków drzewnych to jedno z przykładowych działań prowadzonych przez ENERGĘ. Kilka lat temu uruchomiono tam ponadto instalacje współspalania mieszanki węglowo - biomasowej, niedawno zaś pozamłynową instalacje podawania biomasy. Te rozwiązania ograniczają emisję gazów cieplarnianych oraz istotnie zwiększają procent energii odnawialnej w produkcji energii. Ciepło w wodzie i parze technologicznej umożliwia zasilanie systemu ciepłownicze miasta i okolicznych zakładów przemysłowych.
Pakt oprócz ENERGI podpisali także przedstawiciele największych korporacji energetycznych (RWE Polska SA, PGE Energia Odnawialna SA), gazowych (PGNiG), petrochemicznych (PKN Orlen SA), a także władze Samorządu Województwa Mazowieckiego i Mazowieckiej Agencji Energetycznej, przedstawiciele Konwentu Powiatów Województwa Mazowieckiego, Konwentu Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów Województwa Mazowieckiego, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Politechniki Warszawskiej i Radomskiej.
(ma)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- energa.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Jesteśmy blisko wyznaczonego celu - rozmowa z Grzegorzem Wiśniewskim –...
Program rządowy zakłada, że w 2010 roku w Polsce udział energii odnawialnej wzrośnie do 7,5%, a w 2020 do 14%. Jaka jest szansa na...
-
-