
Naukowcy z Uniwersytetu Columbia opracowali niezwykłą technologię mikroprocesorową. Stworzyli biologicznie zasilany układ, który energię do pracy czerpie z biologicznego procesu chemicznego.
Aby uruchomić proces, badacze utworzyli najpierw dwuwarstwową sztuczną membranę lipidową, która zawierała w sobie pompy jonowe. Pompy te zasilane są przez adenozynotrifosforan (ATP). Jest to cząsteczka, która w żywych komórkach odpowiada za transfer energii chemicznej. Wykorzystywana jest, między innymi w procesie fotosyntezy i podziału komórkowego.
Membranę zintegrowano następnie z tradycyjnym układem półprzewodnikowym. Pompy jonowe w niej zawarte działają podobnie do tranzystorów. Ich rodzaj wykorzystany w przedsięwzięciu przypomina natomiast ten, który odpowiada za utrzymanie potencjału spoczynkowego w neuronach.
Już wcześniej biologiczne systemy integrowane były z układami scalonymi, jednak zespół z Uniwersytetu Columbia poszedł o krok dalej, wyizolowując proces biologiczny niezbędny do zasilenia obwodu mikroprocesora.
W przyszłości może on stać się adaptowalny i wykorzystywany na wiele różnych sposobów. Przykładem są układy hybrydowe mogące naśladować zmysł węchu i zapachu zwierząt, których czułość jest dalece wyższa niż w przypadku ich ludzkich analogów.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- greenoptimistic

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jesteśmy blisko wyznaczonego celu - rozmowa z Grzegorzem Wiśniewskim –...
Program rządowy zakłada, że w 2010 roku w Polsce udział energii odnawialnej wzrośnie do 7,5%, a w 2020 do 14%. Jaka jest szansa na...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-