
Naukowcy z Leibniz Institute of Photonic Technology (Leibniz IPHT) w Jenie opracowali elektrody o niezwykłych właściwościach z... liści.
Dr Guobin Jia wyjaśnia: „Czerpaliśmy inspirację z genialnego systemu natury i wykorzystaliśmy liście do budowy elektrod o wysokiej gęstości mocy i niskim zużyciu materiału".
Liście zachowują się jak mini - fabryki fotochemiczne, które poprzez fotosyntezę przekształcają wodę i CO2 w węglowodany i tlen. Ogniwa słoneczne naśladują tę zasadę, przekształcając światło słoneczne bezpośrednio w elektryczność. Rozgałęzione żyły liściowe dostarczają komórkom potrzebne składniki oraz transportują węglowodany wytwarzane w procesie fotosyntezy do innych części rośliny.
Badacze pokryli te właśnie żyły miedzią, dzięki czemu przekształcili je w elektrycznie przewodzące i optycznie przezroczyste elektrody. Elektrody o takiej strukturze można wykorzystać do projektowania nowych ogniw słonecznych, diod LED lub wyświetlaczy.
(KB)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- innovations-report.com;

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Polskie produkty i usługi ośrodka badawczego CBRTP mogą zrewolucjonizować rynek
Nakłady na innowacje oraz ich znaczenie w Polsce stale rosną. To one są siłą napędową rozwoju wielu małych i dużych firm oraz zwiększania...
-
-
-
-
-