Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2017-10-08  |  Ostatnia aktualizacja: 2017-10-08
Elektrody magnetyczne zwiększą efektywność ogniw słonecznych
Fullerene C60
Fullerene C60

Międzynarodowy zespół badawczy prowadzony przez Luisa Hueso opracował ogniwo fotowoltaiczne, w którym po raz pierwszy użyto elektrod. W czasopiśmie Science raportuje wyniki tych badań, które według Hueso "otwierają nowy kanał do bardziej wydajnego przekształcania energii elektrycznej".

Jak wyjaśnił naukowiec nanoGUNE, "urządzenie jest po prostu ogniwem fotowoltaicznym wytwarzanym z materiału organicznego (fullerene C60) i wyposażonym w elektrody magnetyczne z kobaltu i niklu".

Fullerene C60 jest cząsteczką w kształcie kulki zawierającą 60 atomów węgla.

Odkrycie pozwala naukowcom na zwiększenie efektywności ogniwa słonecznego. Hueso powiedział: Zwykłe ogniwa słoneczne są zdezorganizowane, ale dzięki zjawiskom magnetycznym udało się je "uporządkować". Naukowcy potwierdzili, że zastosowanie elektrod tego typu zwiększa efektywność fotowoltaiczną urządzenia o 14 procent.

Urządzenie ma inną zaletę - jest zdolne do bezpośredniego generowania prądu zmiennego, co jest znacznie użyteczniejsze w zastosowaniach niż prąd stały wytwarzany przez standardowe ogniwa.

Chociaż naukowcy wykazali, że użycie elektrod magnetycznych pozwala zwiększyć efektywność ogniw fotowoltaicznych, to droga do produkcji na przemysłową skalę tego typu rozwiązania jest jeszcze długa i kręta.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
phys.org
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także