
Badacze odkryli ekologiczną alternatywę dla rud metali, obecnie preferowanych w elektrodach akumulatorów litowo-jonowych. Nowy, nietoksyczny i trwały akumulator wykorzystuje purpurin, czerwono-żółty barwnik, będący wyciągiem z korzenia rośliny marzanny, który był używany do barwienia tkanin co najmniej od 3500 lat. Substancja ta może być po prostu uprawiana, a nie wydobywana.
Obecnie tlenek litu i kobaltu jest materiałem, który służy do formowania katody litowo-jonowych. Jednakże, wydobywanie kobaltu i łączenie go z litem w wysokiej temperaturze jest wielce energochłonnym i kosztownym procesem.
Naukowiec z Rice University, dr Arava Leela Mohana Reedy dodaje do tego fakt, że podczas odzyskiwania kobaltu podczas procesu recyklingu uwalniane jest do 72 kilogramów dwutlenku węgla. Wraz ze swoimi kolegami z City College w Nowym Jorku oraz US Army Research Laboratory stwierdzili, że purpuriny mają ogromny potencjał energetyczny, przy okazji będąc przyjaznymi środowisku. „Są bogate w elektrony, które z łatwością mogą koordynować zachowanie się litu.", wyjaśnił profesor chemii z City College, George John.
Tworzenie elektrod z purpurniów może odbywać się nawet w domu w temperaturze pokojowej w prostym procesie. Należy rozpuścić je w rozpuszczalniku alkoholowym i dodać sól litową. Po rekcji roztwór zmienia kolor na czerwono-żółto-różowy, wskazując na to, że jony soli litu zostały połączone z purpurinami. Po odlaniu rozpuszczalnika, elektroda jest gotowa.
Zespół twierdzi, że są one łatwe do aplikacji w bateriach. Uprawa biomasy pozwoli również na redukcję dwutlenku węgla w atmosferze. Baterie stworzone na bazie purpurin będą również nietoksyczne i biodegradowalne.
Korzystając z purpurin wzbogacanych w 20 procentach węglem, w celu poprawienia przewodności, zespół badawczy zbudował pół-ogniwo o pojemności 90mA po 50 cyklach ładowania/rozładowania. Są przekonani, że ich zielony akumulator litowo-jonowy będzie produkowany w przeciągu najbliższych kilku lat. Czas ten pozwoli na poprawę efektywności purpurin i ich syntezę.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- gizmag

Komentarze (1)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Oddziaływanie na środowisko spalarni odpadów
Spalanie odpadów od lat budzi wiele kontrowersji oraz protestów społecznych. Protesty te, wystąpiły praktycznie we wszystkich krajach Europy, a...
-
-
-
-
solar
to jest niezłe ale do tego dodał bym ekologiczne panele słoneczne z tytoniu lub ze szpinaku http://gadzetomania.pl/2010/02/02/biodegradowalne-panele-sloneczne-z-tytoniu http://www.ekogroup.info/8744/bateria-sloneczna-ze-szpinaku/