Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2020-02-13  |  Ostatnia aktualizacja: 2020-02-13
Egzamin SEP nie jest taki trudny! Jak ułatwić sobie uzyskanie uprawnień SEP?
Egzamin SEP nie jest taki trudny! Jak ułatwić sobie uzyskanie uprawnień SEP?

Uprawnienia SEP to wyjątkowo cenna kwalifikacja zawodowa, która w dzisiejszych czasach wydaje się być wręcz niezbędna, aby móc mówić o pięciu się po kolejnych szczeblach kariery w branżach technicznych. Przykładowo: osoba chcąca profesjonalnie zajmować się budową, obsługą i konserwacją instalacji elektrycznych, zgodnie z przepisami musi posiadać uprawnienia energetyczne. Z kolei od pracowników realizujących projekty związane z sieciami wytwarzającymi i przesyłającymi paliwa gazowe, wymaga się oczywiście posiadania uprawnień gazowych. Warunkiem zdobycia takich kwalifikacji jest zdanie egzaminu SEP przed Komisją Kwalifikacyjną powołaną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Brzmi bardzo poważnie i trudno, ale w rzeczywistości dobre przygotowanie się do egzaminu daje praktycznie gwarancję sukcesu. Wszystko wyjaśniamy w naszym artykule.

 

Kto i kiedy musi podejść do egzaminu SEP?

Egzamin SEP to ostatni akt szkolenia SEP, które przygotowuje uczestnika do uzyskania konkretnej kwalifikacji zawodowej. Krótko przypomnijmy, że uprawnienia SEP dzielimy na trzy podstawowe kategorie, czyli:

  • Uprawnienia energetyczne – określane jako grupa kwalifikacji G1. Takie uprawnienia można uzyskać po ukończeniu kursu energetycznego, potocznie nazywanego kursem elektryka. Zwracamy przy tym uwagę, że możliwe jest zdobycie uprawnień do 1 kV oraz powyżej 1 kV, w zależności od kwalifikacji osoby podchodzącej do egzaminu. Uprawnienia energetyczne są konieczne w przypadku fachowców chcących wykonywać prace związane z eksploatacją, dozorem urządzeń elektrycznych, instalacji i sieci elektroenergetycznych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających energię elektryczną.
  • Uprawnienia gazowe – uprawnienia w grupie G3 są dziś – pisząc kolokwialnie – „w cenie”, ponieważ na polskim rynku bardzo brakuje specjalistów posiadających kwalifikacje do legalnego wykonywania prac związanych z eksploatacją i dozorem urządzeń, instalacji i sieci gazowych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających paliwa gazowe.
  • Uprawnienia cieplne – grupa G2 obejmuje kwalifikacje, które musi posiadać każdy fachowiec zajmujący się eksploatacją, dozorem urządzeń, instalacji i sieci cieplnych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających ciepło, jak również innych urządzeń energetycznych.

Bardzo ważne jest przy tym to, że raz zdobyte uprawnienia SEP nie są bezterminowe. Oznacza to, że osoba, która je uzyska, musi je co jakiś czas (a dokładnie co 5 lat) odnawiać. Wynika to między innymi z konieczności „odświeżenia” sobie wiedzy, jak również jej uzupełnienia w związku ze zmieniającymi się technologiami.

 

Punktem wyjścia zawsze jest dobry kurs SEP

Aby w ogóle móc podejść do egzaminu przed Komisją Kwalifikacyjną, najpierw trzeba ukończyć kurs SEP. Oferta tego typu kursów jest bardzo szeroka – szczególną uwagę warto tutaj zwrócić na szkolenia SEP organizowane przez Krajowe Centrum Kształcenia. Odbywają się one w całej Polsce, w tym w takich miastach, jak Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Warszawa, Wrocław czy Poznań. Pełną aktualną ofertę szkoleniową wraz z terminami można znaleźć na stronie internetowej organizatora - sep-szkolenia.pl.

Dogodny termin i miejsce to jednak zdecydowanie za mało argumentów, aby wybrać konkretne szkolenie. Zwracamy uwagę na to, że kursy energetyczne organizowane w Polsce niestety mocno różnią się między sobą jakością i rzetelnością. Dlatego rozsądnie będzie tutaj od razu zaufać renomowanemu organizatorowi, którego szkolenia SEP cieszą się bardzo dobrą opinią, potwierdzoną wysokim współczynnikiem zdawalności.

Tylko wartościowy, merytoryczny kurs SEP dobrze przygotuje uczestnika do egzaminu przed Komisją Kwalifikacyjną, a tym samym ułatwi jego zdanie. Najważniejsza jest fachowa kadra instruktorów, którzy są nie tylko teoretykami, ale także praktykami zawodów technicznych. Wspomniane wcześniej szkolenia SEP Krajowego Centrum Kształcenia prowadzą eksperci ze Stowarzyszenia Elektroenergetyków Polskich, co już samo w sobie jest gwarancją bardzo wysokiej jakości kursu.

Przed zapisaniem się na konkretne szkolenie SEP, na przykład kurs elektryka, warto na pewno sprawdzić, które kursy cieszą się największym zainteresowaniem wśród pracodawców. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ zaufanie firm jest swego rodzaju papierkiem lakmusowym jakości szkolenia. Pracodawcy nie mogą sobie pozwolić na to, aby ich pracownicy wielokrotnie podchodzi do egzaminu SEP, tracąc czas i narażając przedsiębiorstwo na straty. Dlatego firmy celują w takie kursy energetyczne, które dają bardzo wysokie szanse na doskonałe przygotowanie uczestnika do kwalifikacji.

Sam egzamin SEP jest po prostu okazją do tego, aby zaprezentować zdobytą wiedzę. Jeśli kursant rzetelnie podszedł do szkolenia, zrozumiał omówione kwestie i nie przysypiał w kącie, to spotkanie z Komisją Kwalifikacyjną powinno być w zasadzie tylko formalnością. Stres oczywiście się pojawia, ale dobre przygotowanie merytoryczne z pewnością ułatwi opanowanie emocji.

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
sep-szkolenia.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także