Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-07-10  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-07-10
E.ON będzie testował w Szwecji nową metodę przechwytywania CO2
E.ON będzie testował w Szwecji nową metodę przechwytywania CO2
E.ON będzie testował w Szwecji nową metodę przechwytywania CO2
Niemiecki koncern E.ON w porozumieniu z francuską firmą Alstom przeprowadzi testy opracowywanej przez francuzów nowej metody przechwytywania dwutlenku węgla w swojej elektrownii w Szwecji. Nowy proces przechwytywania CO2 przebiega już po fazie spalania. Technologia umożliwia usunięcie nawet do 90% CO2 z gazów spalinowych.

Przebieg nowego procesu będzie testowany w należącej do koncernu E.ON elektrowni Karlshamn w Szwecji. Rozpoczęcie testów ma nastąpić na początku 2008 roku. Nowa technologia przechwytywania CO2 zostanie zintegrowana z dotychczasowymi instalacjami elektrowni.

W procesie wychwytywania CO2 zachodzącym po spalaniu, gazy spalinowe są przepłukiwane w rozpuszczalniku, np. ciekłym amoniaku. Właśnie tą metodę E.ON uważa za najbardziej obiecującą. Firma uczestniczy w kilku krajowych i międzynarodowych projektach badawczych, których celem jest opracowanie procesów płukania mogących znaleźć zastosowanie w technologii przechwytywania CO2.

Zdaniem E.ON technologia przechwytywania CO2 opracowana przez E.ON i Alstom ma tę przewagę nad innymi, że w jej trakcie zużywane jest mniej energii, dzięki czemu nie wpływa ona tak negatywnie na ogólną sprawność elektrowni.

Koncern E.ON pracuje również nad innymi procesami ograniczania emisji CO2. Oprócz przechwytywania po spalaniu firma bada skuteczność tego procesu przed spalaniem, a także technologię spalania w czystym tlenie.

Wychwytywanie CO2 przed spalaniem wiąże się z koniecznością zastosowania procesu gazyfikacji w celu zamiany węgla w paliwo gazowe. Takie paliwo oczyszczane jest z CO2 jeszcze przed spalaniem i może zostać wykorzystane w elektrowniach gazowo-parowych. Proces ten badany jest przez E.ON oraz partnerów branżowych w ramach programu FutureGen realizowanego w Stanach Zjednoczonych, a także przez E.ON UK w elektrowni Killingholme w Wielkiej Brytanii.

Ostatnia badana przez E.ON technologia wychwytywania CO2 to spalanie w czystym tlenie. Zamiast powietrza do spalania węgla czy gazu ziemnego wykorzystywany jest czysty tlen. Dzięki temu wytworzone podczas spalania gazy spalinowe składają się głównie z CO2 i wody, w skutek czego usunięcie CO2 jest relatywnie proste. Elektrownia pracująca w tej technologii działa w ramach E.ON UK w miejscowości Ratcliff.

Zdaniem ekspertów firmy E.ON pierwsze komercyjne elektrownie o prawie zerowej emisji CO2 pojawią się najwcześniej za 15-20 lat.

(au)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
eon.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także