Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-10-01   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-10-01
Dotykowa interakacja z rojem robotów
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Zespół ze Skoltech w Rosji wprowadził nową strategię interakcji między ludźmi a robotycznymi rojami. Strategia ta, zwana SwarmTouch, pozwala operatorowi komunikować się z rojem dronów nano-kwadrotorowych.

Jak powiedział Dzmitry Tsetserukou, kierownik laboratorium Intelligent Space Robotics: „Podczas naszych eksperymentów z rojem zrozumieliśmy, że obecne interfejsy są zbyt nieprzyjazne i trudne w obsłudze". Nie ma zatem takich, które pozwalałyby ludzkim operatorom na łatwe kontrolowanie ruchów robotów w czasie rzeczywistym. Większość z nich zostaje określona przez badaczy jeszcze zanim roboty zaczną działać.

Opracowany przez naukowców system obejmuje dotykowy wyświetlacz. Dzięki niemu operator otrzymuje wzorce wibracji, które informują go o dynamice roju. Wzorce umożliwiają użytkownikowi zmianę ruchu. Pozycja dłoni użytkownika wykrywana jest za pomocą bardzo precyzyjnego systemu o nazwie Vicon Vantage V5.

SwarmTouch może znaleźć w przyszłości wiele zastosowań. Od wykorzystania do szkolenia roju w nawigacji, przez dostarczanie towarów w środowisku miejskim, nawet po inspekcję infrastruktury.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
techxplore.com; arxiv.org
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :