Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-07-12   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-07-12
Czysta energia i woda za jednym zamachem
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Naukowcy z KAUST, Królewskiego Uniwersytetu Króla Abdullaha w Arabii Saudyjskiej, opracowali wielofunkcyjne urządzenie, które wychwytuje ciepło generowane przez panele fotowoltaiczne i wykorzystuje je do wygenerowania wody pitnej. Tym samym energia elektryczna i woda są wytwarzane przy użyciu tylko jednego źródła energii odnawialnej.

Woda i prąd mają ze sobą wiele wspólnego. Farmy słoneczne wykorzystują świeżą wodę do mycia paneli, z kolei zakłady odsalania zużywają dużo energii do jej produkcji. „Powiązanie woda-energia jest jednym z głównych problemów zagrażających zrównoważonemu rozwojowi globalnemu" - powiedział Wenbin Wang z uczelni.

Dzięki pracy jego i jego zespołu problem ten może zostać rozwiązany. Aby zrozumieć jego istotę, przypomnijmy, że komercyjne panele fotowoltaiczne zamieniają światło słoneczne w energię elektryczną z maksymalną wydajnością rzędu 20 procent. Pozostałe 80 to po prostu ciepło, w związku z czym jest marnowane.

Zaprojektowane urządzenie może wychwytywać ciepło i wykorzystać je do wytwarzania wody pitnej. Stos kanałów wodnych, oddzielonych porowatymi membranami hydrofobowymi i warstwami przewodzenia ciepła, przymocowano do spodu komercyjnego panelu PV. Ciepło powodowało parowanie wody morskiej w najwyższym kanale, a powstała para, po przejściu przez membranę, ulegała skraplaniu już jako woda pitna.

Dzięki swojej konstrukcji urządzenie produkowało do 1,64 litra wody na metr kwadratowy powierzchni kolektora słonecznego co godzinę. Jest to ilość dwa razy większa niż są w stanie wytworzyć tradycyjne kolektory słoneczne. Co więcej, odsalanie wody nie wpłynęło w ogóle na wydajność paneli.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
discovery.kaust.edu.sa; innovations-report.com

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :