Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2022-11-02  |  Ostatnia aktualizacja: 2022-11-02
Czym jest smarownica pneumatyczna? Jak jej używać?
główne_.jpg
główne_.jpg

Smarownica pneumatyczna to obowiązkowy element wyposażenia każdej hali produkcyjnej, w której wykorzystuje się sprzęty wymagające regularnego smarowania. Dzięki utrzymaniu stałego poziomu nasmarowania odpowiednich podzespołów, urządzenia zyskają dłuższą żywotność, mniejszą awaryjność oraz zachowają wszystkie swoje parametry. Sprawdź, jak używać smarownicy pneumatycznej.

Do czego służy smarownica pneumatyczna?

Zadaniem smarownicy pneumatycznej jest wprowadzanie do instalacji urządzeń tzw. mgły olejowej, która stanowi odpowiednio sformułowany czynnik smarujący. Smarownice tego typu stosuje się w dużych pojazdach oraz ciężkich maszynach, których żywotność może być zagrożona przez zbyt duże tarcie. Dzięki regularnemu smarowaniu maszyny mogą działać płynnie oraz prawidłowo wykonywać swoją pracę.

Smarownice pneumatyczne działają dzięki skompresowanemu powietrzu. W urządzeniu znajduje się wyjątkowo lepki smar, który następnie jest wytłaczany przez powietrze o wysokim ciśnieniu. Tak wysoki poziom wyrzutu urządzenia zawdzięcza pompie tłokowej.

Jak używać smarownicy pneumatycznej?

Korzystanie ze smarownicy pneumatycznej powinno być poprzedzone rozeznaniem się w podstawowej obsłudze tego urządzenia. Cały proces należy rozpocząć od wyznaczenia miejsca, na które ma zostać nałożony smar. Dzięki punktowej aplikacji czynnika smarującego zostanie on znacznie lepiej wykorzystany, a tym samym ograniczy się jego zużycie. Warto również pamiętać o wyborze odpowiedniego smaru. Tę informację można znaleźć w dokumentacji technicznej danej maszyny oraz bezpośrednio u producenta.

Przed aplikacją konieczne jest dokładne oczyszczenie kalamitek z wszelkiego rodzaju włókien. Pominięcie tego etapu może poskutkować zapchaniem się smarownicy i jednoczesnym skróceniem jej żywotności. Do czyszczenia najlepiej jest wykorzystać produkty niestrzępiące się, które zminimalizują ryzyko uszkodzenia sprzętu. Przed przystąpieniem do smarowania najlepiej jest jeszcze kilkukrotnie sprawdzić, czy smarownica pneumatyczna na pewno działa prawidłowo.

Kolejnym etapem jest przygotowanie pistoletu do smarowania. Należy go załadować i wypuścić uwięzione powietrze. Następnie należy przymocować rurkę z dyszą do pistoletu, co umożliwi nasmarowanie również trudniej dostępnych miejsc. Po zakończeniu montażu przechodzi się do kalibracji smarownicy pneumatycznej. Proces ten polega na odmierzeniu odpowiedniej ilości czynnika smarującego lub delikatnego naciśnięcia spustu. Kilkukrotne pompowanie pozwoli zalać smarownicę i pojawi się widoczny smar. Teraz można bezpiecznie nasmarować odpowiednie podzespoły.

Po zakończeniu korzystania ze smarownicy należy ponownie wykonać początkowy krok, jakim jest dokładne oczyszczenie urządzenia. Choć na tym etapie użytkownik powinien skupić się głównie na usunięciu resztek czynnika smarującego, to jednak nadal ważne jest zwrócenie uwagi na obecność niepożądanych włókien. Dlatego do czyszczenia smarownicy po zakończeniu pracy należy również zastosować niepylącą ściereczkę.

Dlaczego warto wybrać smarownicę pneumatyczną?

Wyróżnia się cztery rodzaje smarownic: elektryczne, ręczne, nożne oraz właśnie pneumatyczne. Smarownica pneumatyczna jest najpopularniejszym rodzajem tego typu urządzeń, ponieważ znacząco wyróżnia się na tle pozostałych. Swoją popularność zawdzięcza bardzo niskiemu zużyciu powietrza oraz bardzo precyzyjnemu dopasowaniu ciśnienia roboczego. Smarownice pneumatyczne stosuje się najczęściej w dużych samochodach oraz maszynach przemysłowych i rolniczych.
To jednak nie koniec zalet smarownic pneumatycznych. Sprzęty te charakteryzują się również bardzo łatwą i intuicyjną obsługą, wygodą obsługi oraz wydajnością. Ten rodzaj smarownicy jest również uniwersalny, posiada wyjątkowo szerokie spektrum zastosowania. Finalną zaletą smarownic pneumatycznych jest ich bardzo wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz długa żywotność

Chcąc zakupić smarownicę pneumatyczną, warto skorzystać z profesjonalnego doradztwa w sklepach specjalizujących się w sprzedaży produktów do użytku przemysłowego, takich jak firma Deforin. Pomoc doradcy z pewnością ułatwi zakup idealnej smarownicy bądź części centralnego smarowania, doskonale dopasowanych do potrzeb klienta.

Kategoria komunikatu:

Inne

Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także