Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2023-10-04  |  Ostatnia aktualizacja: 2023-10-04
Czujnik poziomu wody – co to za urządzenie i do czego służy?
Czujnik poziomu wody – co to za urządzenie i do czego służy?

Czujnik poziomu wody to niewielkich rozmiarów urządzenie, które może mieć wiele zastosowań. Wykorzystuje się je w różnych branżach – od gastronomii aż po automatykę przemysłową. Co warto wiedzieć na temat tego sprzętu? Jakie są jego główne rodzaje? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym poniższym artykule.

 

Czym jest czujnik poziomu wody?

Czujnik poziomu wody, znany też jako czujnik poziomu cieczy to specjalne urządzenie, którego zadaniem jest monitorowanie i kontrolowanie poziomu cieczy w określonych pojemnikach lub zbiornikach. Są ważnym elementem wielu systemów automatycznego sterowania, np. studnią głębinową, dlatego swoje zastosowanie mają zarówno w przemyśle, jak i w gospodarstwach domowych.

W jaki sposób działa czujnik? Jego praca może opierać się na różnych technologiach, np. ultradźwiękowej, radarowej lub pojemnościowej. Niektóre z kolei wykorzystują pływaki, które unosząc się na powierzchni cieczy, swoim ruchem sterują sygnałem wysyłanym do głównego urządzenia.

 

Czujnik poziomu wody – gdzie ma swoje zastosowanie?

Jak już wspominaliśmy, czujniki poziomu wody wykorzystywane są w rozmaity sposób i stosowane są w wielu branżach. Nic w tym dziwnego – w końcu ten rodzaj sprzętu służy do monitorowania i kontrolowania poziomu cieczy, co jest niezbędne dla prawidłowej pracy wielu systemów. Poniżej przedstawiamy przykłady ich zastosowania w poszczególnych gałęziach przemysłu.

Przemysł spożywczy

Dziedziny, w których czujniki poziomu cieczy są niezbędne to m.in. winiarstwo i browarnictwo. To właśnie te urządzenia pozwalają monitorować proces fermentacji oraz kontrolować poziom cieczy podczas butelkowania. Swoje zastosowanie znajdują również w mleczarstwie, pomagając w kontrolowaniu poziomu mleka w separatorach lub pasteryzatorach.

Przemysł petrochemiczny

Czujnik poziomu cieczy jest ważnym elementem w kontroli poziomu ropy naftowej, gazu oraz innych substancji w rafineriach. Są kluczowe dla monitorowania takich procesów jak np. destylacja czy przesyłanie paliwa innych zbiorników.

Energetyka i gospodarka wodna

Czujniki poziomu wody są potrzebne do zarządzania zasobami wodnymi. Przydają się do monitorowania poziomu wody w zbiornikach, oczyszczalniach ścieków czy przydomowych studniach głębinowych. Przykładem takiego urządzenia jest https://sklep-prawm.pl/CZ-DYNDA-T7, czyli czujnik poziomu cieczy przeznaczony do sterowania pompą w studni głębinowej. Może mieć swoje zastosowanie zarówno w domu, jak i w zakładach pracy.

 

Kategoria komunikatu:

Inne

Źródło:
sklep-prawm.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także