
Umowa PGNiG oraz Qatargas Operating Company na dostawę gazu ziemnego (LNG) zostanie renegocjowana. O zamiarze zmiany kontraktu opiewającego średnio na 550 milionów dolarów rocznie poinformował prezes PGNiG, Mariusz Zawisza.
W 2009 roku, obecny minister skarbu, Aleksander Grad podkreślał rolę długoterminowej umowy, która miała zwiększyć nasze ówczesne bezpieczeństwo energetyczne. Qatargas miał dostarczyć Polsce milion ton LNG rocznie, począwszy od maja tego roku. Dostawy miały płynąć nieprzerwanie przez następne dwie dekady. Katarski gaz to próba uniezależnienia się od dostaw gazu z Rosji.
Terminal, do którego miano dostarczać LNG, mający powstać w Świnoujściu jest tymczasem nieukończony, a prace nad nim mają potrwać do końca roku. PGNiG obawia się, że w związku z zawartą umową będzie musiała zapłacić za nieodebrany gaz. Polska firma chce również renegocjować cenę gazu, która jest o wiele wyższa niż oferowanego przez Gazprom.
Prezes PGNiG ma nadzieję, że negocjacje będą udane, a terminal w Świnoujściu powstanie tak szybko, jak to tylko możliwe.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- wprost

Komentarze (1)
Czytaj także
-
Jak chronić transformator olejowy przed awarią? 7 inteligentnych rozwiązań,...
Czas czytania: 6 minut Transformator nie ma instynktu samozachowawczego – ale Ty możesz mu go dać. W epoce digitalizacji i automatyzacji,...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
Czekającynagaz
Cudaki- czyżby pracownicy wyjechali na zmywak?. W takiej sytuacji pracuje się do skutku. Kto podpisał ten płaci za opóźnienia.