Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-05-26 | Ostatnia aktualizacja: 2011-05-26
Chiny: rząd ogranicza dostawy energii

Chiny: rząd ogranicza dostawy energii
Rada ds. Energii w Pekinie zakomunikowała, że w I kwartale br. tylko w działalności elektrowni cieplnych pięć największych firm energetycznych zanotowało ponad 1,6 mld dol. strat; w skali krajowej działalności ta strata wyniosła niespełna 920 mln dol.
Główną przyczyną strat były wysokie ceny węgla. Tona tego surowca w ostatnich dniach kosztowała na światowych rynkach już poniżej 100 dol. za tonę, ale od połowy marca do końca kwietnia tona węgla kosztowała ponad 100 dol., a średnia tegoroczna cena to 98,37 dol. Biorąc pod uwagę ostatnie 25 lat jest to bardzo duża kwota.
Kolejną przyczyną zapaści czołowych firm energetycznych był niski poziom wód na największych rzekach Chin co przełożyło się na mniejszą wydajność hydroelektrowni.
W związku z tym, w kwietniu w niektórych regionach Rada zwiększyła ceny energii dla odbiorców indywidualnych. Władze unikają jednak podwyżek na masową skalę, co mogłoby doprowadzić do inflacji. Zamiast tego, coraz częstsze są ograniczenia w dostawach energii.
Rada ds. Energii ogłosiła, że w ciągu 3 lat Pekin planuje zwiększyć produkcję energii pochodzącej ze źródeł niekonwencjonalnych do blisko 12 proc. W latach 2011-2015 Państwo Środka zużyje 3,8 mld ton węgla kamiennego, 500 mln ton ropy naftowej i 230 m3 gazu ziemnego. Ilość energii uzyskanej ze źródeł niekonwencjonalnych, jak elektrownie wodne, wiatrowe, słoneczne i jądrowe ma zaś równoważyć 480 mln ton węgla kamiennego.
Do 2020 r. władze Chin chcą głównie zwiększyć ilość energii pozyskiwanej z hydroelektrowni; już dziś stanowi ona ok. 2/3 całej energii pozyskanej ze źródeł niekonwencjonalnych. W ciągu najbliższych 10 lat całkowita moc pozyskana z elektrowni wodnych ma wzrosnąć o 65 proc., do prawie 343,5 GW.
Władze w Pekinie planują, by w 2020 r. moc elektrowni jądrowych wynosiła 40 GW. Obecnie na terytorium Chin znajduje się 11 elektrowni atomowych o łącznej mocy 9,1 GW.
Zapowiadane inwestycje energetyczne będą skoncentrowane w 5 regionach: w środkowo-północnej części kraju (na granicy regionu autonomicznego Mongolia Wewnętrzna i prowincji Shanxi), na północnym-zachodnie (w zamieszkałym głównie przez muzułmańskich Ujgurów Xinjiangu), na północnym-wschodnie i w regionie autonomicznym Tybet. Władze przewidują, że za 5 lat ilość energii produkowanej w tych ośrodkach będzie zaspokajać 80 proc. potrzeb lokalnego rynku.
(pl)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- rp.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Magazynowanie lub komplementarne wykorzystywanie energii elektrowni wiatrowych
W związku z problemem zmiennej siły wiatru rodzi się pokusa, aby energię uzyskaną w okresach wietrznych przechowywać do wykorzystania w okresach...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-