
Centra handlowe coraz częściej inwestują w zielone technologie. W ich przypadku są to przede wszystkim działania mające na celu ograniczenie zużycia wody i energii oraz zapewnienie odpowiedniej gospodarki odpadami. Inwestycje zwracają się w ciągu 2-4 lat, a sama wymiana oświetlenia na LED-owe obniża koszty energii elektrycznej o ponad połowę.
Obiekty, w których duży nacisk stawia się na efektywność energetyczną wpisują się wpisują się w grupę budynków smart, które na dodatek cechują się rozszerzoną funkcjonalnością oraz innowacyjną architekturą. Jednak powstałe już galerie handlowe nie są skazane na trwanie w konfiguracji sprzed boomu na zielone technologie.
Przykładem są krakowskie galerie, w których zmodernizowano jakiś czasu temu oświetlenie LED. Przyniosło to ogromne oszczędności, a bezawaryjność wprowadzonych systemów sprawia, że długofalowy efekt modernizacji jest bardzo korzystny dla inwestora.
Eksperci podkreślają jednak, że na poszukiwanie oszczędności jest czas na pierwszym etapie powstawania obiektu. Wtedy zarówno projektanci, jak i wykonawcy mogą partycypować w kreowaniu pomysłu na zoptymalizowanie efektywności energetycznej.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- elektroonline

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Oddziaływanie na środowisko spalarni odpadów
Spalanie odpadów od lat budzi wiele kontrowersji oraz protestów społecznych. Protesty te, wystąpiły praktycznie we wszystkich krajach Europy, a...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-