Elektrownię wybuduje francuski gigant energetyczny EDF

Już wkrótce wydana zostanie zgoda na zawarcie umowy dotyczącej realizacji elektrowni atomowej nowej generacji - poinformował Michael Fallon, minister ds. energetyki.
Przyznał on, że trwają intesywne prace nad finalizacją długiego procesu negocjacyjnego. Nowa jednostka powstanie w Hinkley Point (Somerset). Elektrownia ma zostać zrealizowana przez francuskiego giganta energetycznego EDF. To pierwsza w Wielkiej Brytanii siłownia nuklearna nowej generacji i pierwsza tego rodzaju inwestycja od 1995 r. Koszt budowy ocenia się na 14 mld funtów. Przy budowie Hinkley Point C pracować będzie 20-25 tys. ludzi, a po ukończeniu elektrowni jej obsługą zajmie się 900 stałych pracowników. Jej budowa, zdaniem wielu, to znak, że Wielka Brytania jest gotowa do długoterminowego zaangażowania się w energetykę atomową.
Dwa reaktory nuklearne elektrowni zaspokoją 7 proc. brytyjskiego zapotrzebowania na energię, co jest równowartością jej zużywania przez 5 mln gospodarstw domowych - uważają specjaliści.
Nowy blok ma stanowić swojego rodzaju zaproszenie dla innych zagranicznych inwestorów. Michael Fallon potwierdził, że także obecnie wiele firm energetycznych z Azji Wschodniej, w tym Korei Południowej , Chin i Japonii, już wyraziło zainteresowanie brytyjskimi reaktorami.
Zainteresowanieaszą energetyką jądrową wzrasta, ponieważ w końcu po wielu latach przerwy, wróciliśmy do opracowania i realizacji nowego programu energetycznego, w którym główną rolę odgrywa atom" powiedział M. Fallon.
Rozmowy z EFR utknęły na początku tego roku, ponieważ nie można było dojść do porozumienia odnośnie gwarantowanej ceny sprzedaż energii elektrycznej wyprodukowanej w elektrownii.
China Guangdong Nuclear Power Group, która zawarła umowę o współpracy z EDF, może się ubiegać o 49% udziałów w inwestycji wartej 14 mld funtów.
Wyrażny zwrot w stronę energii z atomu można było zauważyć takżyć także w przemówieniu na konferencji Partii Konserwatywnej w Manchesterze. Minister finansów George Osborne powiedział:
Czy państwo, które zbudowało pierwszą komercyjną elektrownię jądrową zostanie teraz w tyle za światowę gospodarką? Nie na mojej zmianie.
Wielka Brytania ma 16 reaktorów nuklearnych, zaspokajających około 19 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Wszystkie obecnie czynne reaktory z wyjątkiem jednego będą wygaszone do 2023 r. Ich miejsce zajmą nowe, stopniowo wprowadzane od 2018 r.
(ma)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- express.co.uk

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
II Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej– podsumowanie i wnioski
II Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej odbyło się 21 maja br. w Poznaniu, podczas po raz pierwszy organizowanych targów energetyki odnawialnej...
-
-
-
-