
Brytyjskie konsorcjum rozpoczęło trzyletni program badawczy, który ma na celu określenie potencjału konwersji niskotemperaturowego ciepła odpadowego w użyteczną moc elektryczną. Projekt prowadzony jest przez spółkę Spirax Sarco.
Szacuje się, że około 70% energii zużywanej w brytyjskim sektorze przemysłowym związana jest z procesami termicznymi, o które oparte są piece, reaktory oraz kotły. Jedna trzecia tej energii jest bezpowrotnie marnowana. Celem projektu jest opracowanie systemu bazującego na CPC (Controlled Phase Cycle), który przekształca w energię elektryczną do trzech razy więcej ciepła niż powszechnie wykorzystywany system ORC (Organic Rankine Cycle).
Opierając się na udanych próbach na małą skalę, konsorcjum – w którego skład wchodzi również Howden Compressors oraz Brunel University – ma nadzieję na stworzenie oferty przemysłowej pozwalającej odzyskiwać nawet 300TWh ciepła traconego w przemyśle europejskim.
Projekt ma szansę wypełnić sporą niszę na rynku. Kierownik projektu, profesor Jeremy Miller ze Spirax Sarco twierdzi, że celem konsorcjum badawczego jest pokonanie ograniczeń tradycyjnych technologii i zapewnienie korzyści zarówno potencjalnym użytkownikom systemu, jak i brytyjskiej gospodarce.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- drivesncontrols

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Ochrona atmosfery w energetyce i przemyśle
Rozwój cywilizacji jest niemożliwy bez energii elektrycznej i dlatego z roku na rok świat wytwarza coraz więcej energii, zwiększając...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-