
Naukowcy z Instytutu Technologii Technion opracowali hybrydowe ogniwo bio-foto-elektrochemiczne (BPEC). Wykorzystuje one światło słoneczne, wytwarzając z wody elektryczność oraz wodór.
Do budowy BPEC badacze wykorzystali ekstrakt błonowy z liści szpinaku. Połączenie ogniwa z pochłaniającymi światło błonami roślinnymi pozwala myśleć poważnie o rozwoju nowych technologii uzyskiwania czystych paliw ze źródeł odnawialnych. Zaprzęgnięcie do pracy fotosyntezy możliwe jest dzięki wykorzystaniu roztworu związku żelaza FE(III)CN, który pośredniczy w przekazywaniu elektronów płynących z biologicznych błon wprost do zewnętrznego obwodu elektrycznego.
Wodór w ogniwie produkowany jest natomiast dzięki wykorzystaniu niewielkiego ogniwa fotowoltaicznego, które przetwarza nadmiar fotonów na magazynowany wewnątrz BPEC gazowy wodór. Jest on w pełni konwertowalny na ciepło lub elektryczność.
Warto dodać, że BPEC nie emituje podczas pracy gazów cieplarnianych, ponieważ efektem ubocznym procesu jest czysta woda.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- kopalniawiedzy

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Czy samochody na wodór zastąpią samochody elektryczne?
Ważnym aspektem współczesnych dążeń do ochrony środowiska i łagodzenia skutków zmian klimatycznych jest elektryfikacja pojazdów. Coraz częściej...
-
-
-
-
-