
Baterie używane do przechowywania energii wytwarzanej przez ogniwa słoneczne są coraz bardziej powszechne. Jednak grupa indyjskich naukowców postanowiła wyeliminować z ich konstrukcji wszelkie elementy pośredniczące. Stworzyli więc akumulator, który zawiera fotoanodę zbudowaną na bazie azotku tytanu, co pozwala na samodzielne pobieranie energii z naturalnego lub sztucznego źrodła światła.
Akumulator został stworzony przez zespół kierowany przez dr Musthafa Ottakama Thotiyla z Indyjskiego Instytutu Edukacji, Nauki i Badań. Według badaczy bateria jest w stanie naładować się w ciągu naświetlania trwającego zaledwie 30 sekund. Po takim ładowaniu może ona zasilać diodę LED lub uruchomić mały wentylator. Tak skonstruowany akumulator ma trwałość do 100 cykli ładowania/rozładowywania.
Dodatkowo, azotek tytanu jest uważany za bardziej stabilny materiał na anody niż jego poprzednicy. Jego zastosowanie drastycznie zmniejsza ryzyko przegrzania się baterii i wystąpienia w jego następstwie pożaru. Niestety obecna forma baterii nie pozwala myśleć o niej jako o alternatywie dla dzisiejszych urządzeń.
Mimo to, ten niezwykły akumulator doczekał się artykułu w The Journal of Physical Chemistry C. Zasadę jego działania można natomiast obejrzeć na poniższym wideo.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- gizmag

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Polskie produkty i usługi ośrodka badawczego CBRTP mogą zrewolucjonizować rynek
Nakłady na innowacje oraz ich znaczenie w Polsce stale rosną. To one są siłą napędową rozwoju wielu małych i dużych firm oraz zwiększania...
-
-
-
-
-