Powrót do listy wiadomości Dodano: 2015-06-22  |  Ostatnia aktualizacja: 2015-06-22
Bateria ładowana bezpośrednio przez światło
Bateria ładowana bezpośrednio przez światło
Bateria ładowana bezpośrednio przez światło

Baterie używane do przechowywania energii wytwarzanej przez ogniwa słoneczne są coraz bardziej powszechne. Jednak grupa indyjskich naukowców postanowiła wyeliminować z ich konstrukcji wszelkie elementy pośredniczące. Stworzyli więc akumulator, który zawiera fotoanodę zbudowaną na bazie azotku tytanu, co pozwala na samodzielne pobieranie energii z naturalnego lub sztucznego źrodła światła.

Akumulator został stworzony przez zespół kierowany przez dr Musthafa Ottakama Thotiyla z Indyjskiego Instytutu Edukacji, Nauki i Badań. Według badaczy bateria jest w stanie naładować się w ciągu naświetlania trwającego zaledwie 30 sekund. Po takim ładowaniu może ona zasilać diodę LED lub uruchomić mały wentylator. Tak skonstruowany akumulator ma trwałość do 100 cykli ładowania/rozładowywania.

Dodatkowo, azotek tytanu jest uważany za bardziej stabilny materiał na anody niż jego poprzednicy. Jego zastosowanie drastycznie zmniejsza ryzyko przegrzania się baterii i wystąpienia w jego następstwie pożaru. Niestety obecna forma baterii nie pozwala myśleć o niej jako o alternatywie dla dzisiejszych urządzeń.

Mimo to, ten niezwykły akumulator doczekał się artykułu w The Journal of Physical Chemistry C. Zasadę jego działania można natomiast obejrzeć na poniższym wideo.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
gizmag
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także