Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-11-14  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-11-14
Balans globalnej produkcji energii przechyla się w stronę krajów rozwijających się

W ciagu najbliższego dwudziestolecia nastąpi wzrost popytu na energię na rynkach wschodzących, co zmieni dotychczasowy rozkład sił w globalnej produkcji  energii. Szybko postępująca urbanizacja oraz tworzenie się klasy średniej w regionach rozwijających się zwiększy konsumpcję energii elektrycznej, gdyż m.in.  wzrośnie liczba używanych urządzeń elektrycznych, które w krajach rozwiniętych są już wyposażeniem standardowym.

Przewiduje się, że największe zapotrzebowanie na energię będzie pochodziło z Indii, Chin oraz krajów wchodzących w skład Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ang. Association of South-East Asian Nations, ASEAN) i ich łączny udział w rynku wzrośnie z 27,5 procent w roku 2010 do 40,1 procent w 2030 roku. Prognozuje się także, że energia generowana przez Chiny w 2015 roku przekroczy wielkość  energii produkowanej przez Amerykę Północną.

Nowa analiza globalnej firmy doradczej Frost & Sullivan pt. Roczne prognozy globalnej produkcji energii 2012, stwierdza, że w obecnym dziesięcioleciu gaz odnotuje największy wzrost wśród najważniejszych źródeł energii. Ponadto, energia jądrowa, pomimo spowolnienia spowodowanego katastrofą w Fukishimie, również będzie się rozwijać  dzięki dużej liczbie elektrowni znajdujących się obecnie w budowie, zwłaszcza w regionie Azji.  Prognozuje się także rozwój źródeł energii odnawialnej (wiatrowej, słonecznej PV, CSP, biomasy, geotermalnej oraz morskiej), która znacznie poszerzy swój udział w ogólnym generowaniu energii w następnych dwóch dekadach.

„Rynek energii pochodzącej z węgla nie pozostaje w tyle, jako że kraje wschodzące, takie jak Chiny i Indie, opierają produkcję energii na tym źródle" – stwierdza Harald Thaler, dyrektor ds. przemysłu z londyńskiego biura Frost & Sullivan. „Niemniej jednak, produkcja energii z węgla w najbliższym dziesięcioleciu wyraźnie spadnie ze względu na mniejszy popyt w krajach rozwiniętych oraz większą dywersyfikację miksu energetycznego w krajach rozwijających się."

W latach 2010-2030 łączny udział regionów rozwiniętych (EU, Ameryka Północna i OECD Azji i Pacyfiku) w globalnej produkcji energii spadnie z 48,6 procent w 2010 roku do 37,1 procent w 2030. Rosja nie nadąży za stopą wzrostu w stosunku do pozostałych krajów regionu BRIC (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny), gdyż jej udział będzie stopniowo malał z 4,9 procent w 2010 roku do 4,1 procent w 2030.

W tym samym czasie, w latach 2010-2030, zapotrzebowanie na energię najszybciej wzrośnie w Indiach, za którymi podąży grupa krajów ASEAN i następnie Chiny.  Z drugiej strony, trzy rozwinięte regiony – UE, Północna Ameryka oraz OECD Azji i Pacyfiku  – zanotują relatywnie niewielki wzrost popytu w postaci 1 procenta rocznie, ze względu na bardziej efektywne wykorzystanie energii i słaby rozwój populacji społeczeństw regionu.

„Biorąc pod uwagę status Indii i Chin jako szybko rozwijających się państw i przyszłych mocarstw gospodarczych, nic dziwnego, że udział tych krajów w globalnej produkcji obejmuje wszystkie źródła energii" – zauważa Thaler. „Obecnie dominującymi sektorami są energetyka wiatrowa i wodna. Jednakże to gaz i atom będą tymi źródłami energii, dzięki którym Indie i Chiny, aczkolwiek startując z bardzo skromnego poziomu, wyprzedzą inne kraje."

(gz)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Frost & Sullivan
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także