Podpisano memorandum dot. opracowania 1.000 MW reaktor III generacji.

Francuska grupa energetyczna EDF wraz z Areva podpisały niedawno list intencyjny z chińskim CGNPC (China Guangdong Nuclear Power Company).
Zamierzają wspólnie opracować nowy reaktor jądrowy o średniej mocy. Taką informację podał dziennik ekonomiczny Les Echos.
Trzy przedsiębiorstwa zawarły memorandum dot. opracowania 1.000 MW reaktor III generacji. Informacja ta została potem potwierdzona przez rzeczników EDF i Areva.
To jest pierwszy krok w kierunku rozwoju nowych 1.000 MW reaktorów, który będą wspólnym technologicznym osiągnięciem EDF, CGNPC i Arevy - stwierdził rzecznik EDF, podkreślając jednocześnie, że jest to dopiero początek długiego procesu, który zakłada także decyzję o rodzaju opracowywanego reaktora.
Areva rzecznik przyznał, że to praca nad charakterystyką reaktora jest niezwykle istotną kwestią. Pozwoli ona sprawdzić, czy istnieje możliwość jego kombinacji z reaktorem Atmea, który Areva zaprojektowała ze swoim japońskim partnerem MHI.
Współpraca między Chinami i Francją w dziedzinie energetyki jądrowej poprawiła sięw maju, wtedy to centrolewica francuska wygrała wybory i objęła władzę w rządzie.
Reaktor ATMEA 1 zaprojektowany został przez spółkę ATMEA utworzoną w 2006 roku przez AREVA i Mitsubishi Heavy Industries dla opracowania ewolucyjnego reaktora PWR o mocy 1100 MWe z trzema pętlami w obiegu pierwotnym. Ma on przedłużony cykl paliwowy, sprawność cieplną 37%, czas życia 60 lat i może pracować z samym paliwem MOX. Cykl paliwowy jest elastyczny, od 12 do 24 miesięcy, z krótkim okresem przeładunku paliwa. Reaktor może pracować w układzie nadążania za obciążeniem. Złożenie wniosku i wydanie licencji ma nastąpić w 2010 roku. Reaktor ten jest uważany za reaktor średniej mocy w porównaniu z innymi reaktorami III generacji i będzie oferowany na rynki krajów zaczynających program rozwoju energetyki jądrowej.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- nuclearpowerdaily.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Contec S.A. pozyskał od inwestorów blisko 50 mln złotych
Spółka Contec S.A., która zajmuje się odzyskiwaniem surowców przemysłowych ze zużytych opon, pozyskała blisko 50 mln zł (10 mln euro). Środki te...
-
-