Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2021-08-13  |  Ostatnia aktualizacja: 2021-08-13
Aparatura elektryczna, czyli jak zapewnić bezpieczeństwo w miejscu pracy
Fot.: pixabay.com
Fot.: pixabay.com

Zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom zakładu pracy należy do obowiązków pracodawcy. By linia produkcyjna, magazyn czy biuro były miejscami wolnymi od zagrożeń, można posiłkować się przeróżnymi urządzeniami elektrycznymi, dzięki którym możliwa jest wczesna detekcja zagrożenia oraz szybka reakcja na powstające niebezpieczeństwo.

 

System wczesnego ostrzegania

Skutecznie zamontowana ostrzegawcza aparatura elektryczna, wpływa znacząco na bezpieczeństwo w obrębie zakładu pracy. W jej skład wchodzić mogą różnorakie urządzenia i komponenty, dlatego warto skupić się na kilku najpopularniejszych oraz omówić, w jaki sposób chronią one pracowników przed niebezpieczeństwami.

Najważniejsze urządzenia elektryczne służące wczesnemu ostrzeganiu to:

  • czujniki pomiarowe - zaliczają się do nich popularne detektory czadu oraz czujniki dymu. Układy elektryczne nie biorą udziału w samej detekcji gazu, mimo to po jego wykryciu są kluczowe w uruchamianiu alarmów. Czujniki pomiarowe w zakładzie pracy umożliwiają szybką ewakuację ludzi w przypadku pożaru lub rozszczelnienia aparatury z tlenkiem węgla.
  • systemy alarmowe - wchodzą w skład układu elektrycznego i są uruchamiane, gdy czujniki pomiarowe zostaną aktywowane. Alarmy emitują głośny dźwięk, który ma za zadanie ostrzec pracowników przed zagrożeniem.

Systemy wczesnego ostrzegania umożliwiają sprawną ewakuację, dzięki czemu służby porządkowe (np. straż pożarna) mogą zająć się wyłącznie zwalczeniem zagrożenia, bez konieczności prowadzenia akcji ratunkowych.

 

Klarowna sygnalizacja

Wypadek w pracy może się przytrafić, gdy potencjalnie niebezpieczne procesy nie są zabezpieczone odpowiednią sygnalizacją. Przykładowo, podczas pracy maszyn na linii produkcyjnej, odpowiednie sygnalizatory powinny informować pracowników o zachowaniu bezpiecznego dystansu. Idealnie nadają się do tego lampy sygnalizacyjne. Występują one najczęściej w czerwonym i zielonym kolorze, przy czym kolor zielony oznacza bezpieczeństwo, z kolei czerwony niebezpieczeństwo. Dzięki lampom sygnalizacyjnym w widoczny sposób można informować o potencjalnym zagrożeniu wynikającym z procesów mających miejsce w zakładzie pracy.

 

Manualne zapobieganie niebezpieczeństwu

Automatyczna aparatura elektryczna przejawia wiele możliwości detekcji zagrożeń, ale wciąż istnieją zdarzenia losowe, na które detektory nie są w stanie zareagować. W takich sytuacjach pracownicy powinni mieć możliwość manualnego zgłoszenia niebezpieczeństwa. Dlatego dobrze zabezpieczony zakład pracy powinien posiadać wyłączniki i kasetki z przyciskami bezpieczeństwa. Najczęściej pozwalają one wyłączyć daną maszynę, manualnie przerwać proces lub przerwać dostarczanie prądu do narażonego układu elektrycznego.

Przykładem zagrożenia, które może być zniwelowane poprzez manualny wyłącznik, jest dostanie się niepożądanego elementu na linię produkcyjną, co może skutkować uszkodzeniem danej maszyny. Szybkie odłączenie linii produkcyjnej od prądu pozwala w bezpieczny sposób usunąć element i wznowić produkcję.

Aparatura elektryczna służąca bezpieczeństwu jest bardzo istotna, ponieważ zapewnia komfort pracy, ale też pozwala uniknąć kosztownych napraw maszyn znajdujących się w miejscu pracy.

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
zpradem.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także