
W ostatnich latach sztuczna inteligencja umożliwiła rozwój technik automatycznego uczenia. Są one stosowane zadanie po zadaniu, a to oznacza, ze inteligencja przeszkolona do jednego będzie słabo wykonywać inne.
Zespół z University of Liège opracował nowy algorytm oparty na mechanizmie inspirowanym neuromodulacją. Umożliwia on tworzenie inteligentnych agentów zdolnych do wykonywania zadań, z którymi się nie spotkali podczas szkolenia.
Na czym polega inspiracja biologią? Człowiek bardzo skutecznie przystosowuje się do nowych sytuacji, bazując na tym, czego nauczył się całe życie. Wynika to z neuromodulacji, która modyfikuje właściwości połączeń między komórkami nerwowymi (synaps) za pomocą neuroprzekaźników.
Plastyczność synaptyczna jest podstawą osiągnięć w AI, ale do tej pory nikt nie zaproponował sposobu jej wprowadzenia do sztucznych sieci neuronowych.
Badacze z Liège opracowali całkowicie oryginalną architekturę sztucznej sieci neuronowej, wprowadzając interakcję między dwiema podsieciami. Dzięki neuromodulacji druga z nich, która określa działania, może zostać szybko dostosowana do okoliczności, co umożliwia skuteczne rozwiązanie zadania.
Prof. Damien Ernst powiedział: „Badania te otwierają perspektywy wykorzystania w AI neuromodulacji, kluczowego mechanizm funkcjonowania ludzkiego mózgu."
(KB)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- pioneeringminds.com; techxplore.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Symulatory w energetyce – przyszłość czy rzeczywistość?
Symulatory lotów od wielu lat są powszechnie stosowane przez linie lotnicze do celów szkolenia pilotów. Jest to najtańszy i ...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-