Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2020-01-30  |  Ostatnia aktualizacja: 2020-01-30
AI a zjawisko neuromodulacji
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

W ostatnich latach sztuczna inteligencja umożliwiła rozwój technik automatycznego uczenia. Są one stosowane zadanie po zadaniu, a to oznacza, ze inteligencja przeszkolona do jednego będzie słabo wykonywać inne.

Zespół z University of Liège opracował nowy algorytm oparty na mechanizmie inspirowanym neuromodulacją. Umożliwia on tworzenie inteligentnych agentów zdolnych do wykonywania zadań, z którymi się nie spotkali podczas szkolenia.

Na czym polega inspiracja biologią? Człowiek bardzo skutecznie przystosowuje się do nowych sytuacji, bazując na tym, czego nauczył się całe życie. Wynika to z neuromodulacji, która modyfikuje właściwości połączeń między komórkami nerwowymi (synaps) za pomocą neuroprzekaźników.

Plastyczność synaptyczna jest podstawą osiągnięć w AI, ale do tej pory nikt nie zaproponował sposobu jej wprowadzenia do sztucznych sieci neuronowych.

Badacze z Liège opracowali całkowicie oryginalną architekturę sztucznej sieci neuronowej, wprowadzając interakcję między dwiema podsieciami. Dzięki neuromodulacji druga z nich, która określa działania, może zostać szybko dostosowana do okoliczności, co umożliwia skuteczne rozwiązanie zadania.

Prof. Damien Ernst powiedział: „Badania te otwierają perspektywy wykorzystania w AI neuromodulacji, kluczowego mechanizm funkcjonowania ludzkiego mózgu."

(KB)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
pioneeringminds.com; techxplore.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :