Powrót do listy wiadomości Dodano: 2021-01-12  |  Ostatnia aktualizacja: 2021-01-12
Afryka podwoi produkcję energii elektrycznej do 2030r.
Afryka podwoi produkcję energii elektrycznej do 2030r.
Afryka podwoi produkcję energii elektrycznej do 2030r.

Badacze z Uniwersytetu Oksfordzkiego prognozują rozwój energii na kontynencie afrykańskim do roku 2030. Na podstawie analizy danych z ponad 3000 projektów elektrowni w 54 krajach, raport przewiduje podwojenie mocy wytwórczych w Afryce w następnej dekadzie. Projekty dotyczące paliw kopalnych to aż 60% całości. Autorzy przekonują o konieczności zmiany kursu w stronę energii odnawialnej.

Raport skupia się na energii słonecznej i jej roli w dostarczaniu energii elektrycznej do rozwijających się gospodarek i ludności wiejskiej w całej Afryce. Chociaż obserwujemy wiele innowacyjnych zmian, większość krajów pozostaje przy konwencjonalnych źródłach i na nich skupia największe inwestycje.

W wielu częściach Afryki małe dachowe systemy fotowoltaiczne okazały się niezbędne do wypełnienia luki energetycznej, a finansowanie rozwoju zalało sektor odnawialnych źródeł energii, umożliwiając realizację wielu projektów w regionach, które w przeciwnym razie mogłyby mieć trudności ze znalezieniem funduszy.

Jednocześnie jednak niedawna analiza rozwoju energetyki w Afryce wskazuje, że krajowe przedsiębiorstwa użyteczności publicznej z dystansem podchodzą do odnawialnych źródeł energii jako zagrożenia dla dotychczasowego modelu biznesowego. To oraz brak możliwości finansowania klasyfikuje się jako czynniki hamujące rozwój energii odnawialnej. Tendencje te potwierdzają nowe badania, które analizują planowane, ukończone i zaniechane projekty elektroenergetyczne na kontynencie. Przewidują one, że moce wytwórcze energii elektrycznej w Afryce podwoją się do 2030 r., a 269 GW ma wejść do sieci. Oczekuje się, że ponad połowa tej nowej mocy będzie zasilana paliwami kopalnymi, przy czym odnawialne źródła energii inne niż wodne będą stanowić 17,4% nowych projektów i tylko 9,6% w późniejszej produkcji energii. Nie zmienia to faktu, że w ostatnich latach perspektywy projektów słonecznych w Afryce znacznie się poprawiły, a coraz więcej projektów jest pomyślnie realizowanych. W całej Afryce oczekuje się, że do 2030 r. 49 GW nowej energii słonecznej bęsdzie znajdować się w Republice Południowej Afryki. Kraj zmniejszy udział węgla w swojej energii z 75% do 49%, a energia słoneczna wzrośnie z 4% do 24%.

Raport przewiduje ogólne zmniejszenie dominacji paliw kopalnych w Afryce z 80% w 2020 do około 60% w 2030 r., choć zwraca się uwagę, że to głównie projekty hydroelektryczne są za tę zmianę odpowiedzialne.

Przedstawiając czynniki, które odegrały kluczową rolę w powodzeniu lub porażce ostatnich projektów energetycznych, autorzy artykułu mają nadzieję, że badanie przyczyni się do planowania energetycznego i zmniejszenia poziomu ryzyka związanego z projektami odnawialnymi. Ich praca została już pochwalona przez rząd Namibii:

„Z zadowoleniem przyjmujemy to badanie i wierzymy, że pomoże ono udoskonalić strategie zwiększania mocy wytwórczych ze źródeł odnawialnych w Afryce i ułatwi zarówno udane, jak i bardziej efektywne planowane inwestycje sektora publicznego i prywatnego w sektor energii odnawialnej. Im więcej dostępnych badań opartych na danych i zaawansowanych analizach, które pozwalają zrozumieć ryzyko związane z projektami wytwarzania energii, tym lepiej". powiedział minister Calle Schlettwein. „Niektóre z zagrożeń, które być może powinny być zbadane, to niepewność dotycząca warunków hydrologicznych i wiatrowych związanych ze zmianą klimatu oraz spowolnienie gospodarcze, takie jak spowodowane pandemią Covid-19".

(SW)

 

Kategoria wiadomości:

Raporty rynkowe

Źródło:
pv-magazine.com; Grafika: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Electric_pylons_over_N1_-_panorami
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także