Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-12-20 | Ostatnia aktualizacja: 2007-12-20
ABB zbuduje najdłuższą na świecie linię energetyczną

ABB zbuduje najdłuższą na świecie linię energetyczną
Inwestycję zrealizuje firma ABB w kooperacji z chińską State Grid Corporation of China z innymi światowymi partnerami dysponującymi nowoczesnymi technologiami. Zamówienie opiewa na kwotę 440 milionów dolarów. Ukończenie budowy linii biegnącej z hydroelektrowni Xiangjiaba do Szanghaju jest zaplanowane na rok 2011.
Linia super-wysokiego napięcia prądu stałego (Ultrahigh-voltage direct current, UHVDC) będzie wyposażona w dwie podstacje. System wykorzystujący najnowsze technologie będzie transmitował energię przy napięciu 800kV, co przyczyni się do ograniczenia strat przesyłowych. Jak podaje firma ABB zwiększenie napięcia przesyłowego stwarza realne korzyści dla środowiska, włączając zmniejszenie strat oraz znacznie mniejszą ilość przestrzeni zajmowanej przez infrastrukturę, w porównaniu do tradycyjnych linii napowietrznych. Stosowanie technologii UHVDC jest korzystne zwłaszcza dla krajów rozległych – takich jak Chiny, gdzie najbardziej znaczący odbiorcy zlokalizowani są bardzo daleko od systemowych źródeł zasilania.
„UHVDC to nowa technologia, która będzie miała bardzo duży wkład w efektywne wykorzystanie mocy generowanej w odległych hydroelektrowniach,” powiedział Peter Leupp, dyrektor dywizji ABB Power System. „Technologia ABB, która odgrywa kluczową rolę w tym projekcie pozwala wspierać rozwój ekonomiczny w regionach o największej gęstości zaludnienia, przy niskiej ingerencji na środowisko.”
Transmisja mocy w technologii UHVDC jest kolejnym etapem rozwoju HVDC, technologii zapoczątkowanej przez ABB ponad 50lat temu. Technologia wykorzystująca tzw. „zawory tyrystorowe” wyposażone w najnowsze rozwiązania z zakresu półprzewodników dużej mocy oraz zaawansowany system sterowania przełączaniem pozwala osiągać coraz większą przepustowość i wydajność magistrali.
Rozwój w tej dziedzinie stał się możliwy dzięki postępującemu zaawansowaniu prac badawczych w dziedzinach nauki, takich jak np. inżynieria materiałowa, elektronika, automatyka czy informatyka. To właśnie dzięki tym badaniom możliwe było opracowanie nowych materiałów do produkcji izolatorów napowietrznych, rozwój zaawansowanych systemów sterowania wspieranych przez optymalnie dobrane jednostki mocy obliczeniowej.
Najbardziej przełomowe cechy projektu:
• przepustowość linii 6400MW jest ponad dwa razy większa, niż w jakichkolwiek stosowanych obecnie rozwiązaniach,
• Długość linii 2000 km czyni ją najdłuższą na świecie,
• Straty mocy będą mniejsze niż 7%, znacznie mniejsze niż straty na tradycyjnych (500kV) liniach wysokiego napięcia stałego (HVDC). Oszczędności uzyskane z tytułu zastosowania linii UHVDC w porównaniu z HVDC są równoważne do rocznego zużycia energii przez 900 tyś. mieszkańców Chin.
(am)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- ABB

Galeria wiadomości
Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Czy można NIE wyłączać?
Każdy użytkownik energii elektrycznej chciałby, aby jej dostaw nic nie zakłócało. Jeszcze można pogodzić się z awariami spowodowanymi przez siły...
-
-
-
-
-