
ABB połączyła Norwegię i Danię największą na świecie linią energetyczną do przesyłu prądu stałego, która działa pod napięciem 500kV. Nowo wybudowana część infrastruktury nosi miano Skagerrak 4. Jego obecność pozwala zwiększyć moc przyłączeniową regionalnych źródeł energii odnawialnej.
Skagerrak 4 wykorzystuje przetwornice VSC, które opierają się na półprzewodnikowej konwersji energii elektrycznej z postaci prądu zmiennego do stałego.
Sieć przesyłowa wzmacnia infrastrukturę, której własnością są norweski operator Statnett oraz duński Energinet.dk. Pozwoli ona zbalansować dostawy energii z norweskich elektrowni wodnych oraz duńskich elektrowni wiatrowych i geotermalnych.
ABB pracował przy wszystkich połączeniach Skagerrak. Dwa pierwsze zrealizowane zostały w 1970 roku, trzecie natomiast w 1993 roku.
Sieć biegnie przez 240 km, przecinając Morze Północne w cieśninie Skagerrak i zapewniając zdolności przesyłowe na poziomie 1,7 GW. Czwarta nitka działa w trybie dwubiegunowym, wspomagając się możliwościami Skagerrak 3.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- energyinfrastructure

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Magazynowanie lub komplementarne wykorzystywanie energii elektrowni wiatrowych
W związku z problemem zmiennej siły wiatru rodzi się pokusa, aby energię uzyskaną w okresach wietrznych przechowywać do wykorzystania w okresach...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-