Witaj Rejestracja

Nie jesteś zalogowany

Zaloguj się
  • Komunikat firmowy
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2017-09-22   |  Ostatnia aktualizacja: 2017-09-22

ABB dostarczy pierwszą w Polsce cyfrową stację elektroenergetyczną

TAURON ABB
TAURON ABB

ABB otrzymała zamówienie od TAURON Dystrybucja S.A. na modernizację stacji elektroenergetycznej 110kV w Obornikach Śląskich, która zasila tysiące odbiorców i wspiera rozwój terenów inwestycyjnych na Dolnym Śląsku. Po zakończeniu projektu będzie to pierwsza w Polsce cyfrowa stacja. Dzięki zastosowaniu cyfrowych technologii zgodnych z międzynarodowymi standardami komunikacyjnymi, stacja będzie bezpieczniejsza dla użytkownika w porównaniu do tradycyjnych systemów. Będzie można ją łatwiej i dokładniej monitorować, co przełoży się na efektywniejszy serwis oraz większą dostępność i niezawodność.

Stacja jest „sercem" systemu elektroenergetycznego, które dystrybuuje energię elektryczną do najdalszych zakątków sieci. Prawidłowe działanie stacji jest kluczowe dla bezpieczeństwa energetycznego – musi być więc niezawodna i wydajna, komunikując się płynnie ze współpracującymi urządzeniami.

W ramach zamówienia realizowanego „pod klucz", ABB wykona modernizację rozdzielni 110 kV wraz z systemami sterowania i zabezpieczeń, pomiarowymi i telekomunikacyjnymi. W stacji wykorzystane zostaną cyfrowe protokoły komunikacyjne IEC61850, zapewniające odpowiednią kompatybilność. Dzięki temu możliwe będzie m.in. połączenie jednego systemu z zainstalowaną bazą różnych dostawców, co pozwoli na pozyskiwanie kluczowych informacji na temat urządzeń. W ten sposób operator będzie mógł podejmować szybkie decyzje w sytuacjach krytycznych.

Większość połączeń komunikacyjnych zostanie zrealizowanych za pomocą światłowodów. Transfer danych w ramach cyfrowej komunikacji będzie szybszy i bezpieczniejszy, ograniczone zostaną koszty i negatywny wpływ na środowisko. ABB wyposaży stację w Obornikach Śląskich również w światłowodowe czujniki pomiaru prądu, monitorujące przepływ energii elektrycznej. Zastąpią one dotychczasowe urządzenia, poprawiając precyzję działania i podnosząc poziom ochrony.

– Cyfryzacja polskiej energetyki to długofalowy proces. Spółka TAURON Dystrybucja wykonała bardzo ważny krok w stronę stworzenia mocniejszej, inteligentniejszej i bardziej ekologicznej krajowej sieci. Cieszymy się, że jesteśmy częścią tego ambitnego planu, w ramach którego dostarczymy technologie z oferty ABB Ability – powiedział Paweł Łojszczyk, krajowy dyrektor zarządzający ABB w Polsce. – Cyfrowa stacja elektroenergetyczna rozwiązuje wiele problemów, z którymi borykają się na co dzień operatorzy. Nadzór nad systemem jest kompletny, ryzyko porażenia prądem jest o wiele mniejsze, monitoring urządzeń dokładniejszy, a serwis – prostszy i skuteczniejszy.

W tym roku ABB zakończyła podobny projekt modernizacji kluczowej stacji elektroenergetycznej w Nowym Jorku. Technologie cyfrowe zostały wykorzystane w systemie dostarczającym energię elektryczną do setek tysięcy klientów na Manhattanie.

TAURON Dystrybucja dostarcza energię elektryczną do ponad 5 mln odbiorców na terenie południowej Polski. Firma inwestuje znaczne środki w automatyzację pracy sieci, ograniczanie strat energii i rozwój diagnostyki sieciowej. Cyfryzacja jednej z kluczowych stacji elektroenergetycznych wyznacza nowe standardy modernizacji w polskim sektorze energetycznym.

(gz)

Kategoria komunikatu:
Z życia firmy
Źródło:
24/7Communication Sp. z o.o

Wystarczy, że skorzystasz z bezpłatnego zapytania ofertowego. Ty tylko wypełniasz formularz - my zajmujemy się resztą. Im więcej podasz szczegółów, tym bardziej precyzyjne odpowiedzi otrzymasz od dostawców.

Zamów bezpłatny e-Biuletyn i powiadomienia mailowe