Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2022-03-23
Zawory dławiące i zawory zwrotne - jak działają?

W układach pneumatycznych wykorzystywane są różne elementy sterujące kierunkiem czynnika roboczego. Wśród nich pojawiają się także zawory dławiące i zwrotne, które razem tworzą bardzo praktyczne zawory dławiąco-zwrotne. Dzięki ich obecności w rozwiązaniach pneumatycznych możliwy jest swobodny przepływ w jednym kierunku i zdławiony przepływ w przeciwną stronę. Z naszego artykułu dowiesz się, jaka jest zasada ich działania i gdzie znajdują swoje zastosowanie.

Zawory dławiąco-zwrotne łączą w sobie zawory dławiące oraz zawory zwrotne (https://pneumatyka-smc.24inter.pl/Elementy-sterujace-przeplywem-c41). Stanowią ważne elementy całej instalacji pneumatycznej, dlatego z całą pewnością warto jest zapoznać się z zasadą ich działania, przekonać, jaki jest cel ich stosowania i sprawdzić, gdzie są wykorzystywane. Nasz artykuł przybliży ci podstawowe informacje.

Zawory dławiąco-zwrotne - zasada działania

Zawory dławiąco-zwrotne (https://pneumatyka-smc.24inter.pl/Elementy-sterujace-przeplywem-c41) to zawory pneumatyczne, które stanowią istotną część całej instalacji pneumatycznej. Można zamontować je przy każdym znajdującym się w niej siłowniku - związane z tym koszty są niewielkie, natomiast dzięki nim zyskujemy płynną i wygodną regulację ich pracy. Łączą w sobie zawory dławiące i zawory zwrotne, zapewniając swobodny przepływ sprężonego powietrza w jednym kierunku oraz umożliwiając dławienie w odwrotnym kierunku.

Jak działają zawory dławiąco-zwrotne? Aby sterowanie natężeniem przepływu odbywało się w sposób precyzyjny, niezbędne w układzie są zawory iglicowe wykorzystywane w sytuacji niedużego natężenia przepływu. Iglica wkręcana lub wykręcana w gniazdo stanowi zawór dławiący, a jej zadaniem jest ograniczenie rozmiaru szczeliny. W kombinacji z zaworem zwrotnym dają nam pewność, że dławienie odbywać się będzie wyłącznie w jednym kierunku. 

zawory dławiące z tłumikiem
zawory dławiące z tłumikiem

Zawory dławiąco-zwrotne - wykorzystywanie

Zawory dławiące z tłumikiem (https://pneumatyka-smc.24inter.pl/Elementy-sterujace-przeplywem-c41) i zawory zwrotne połączone w system nazywany zaworami dławiąco-zwrotnymi stanowią nierzadko jeden z podstawowych elementów w instalacji sprężonego powietrza. Są montowane najczęściej tuż przy siłownikach pneumatycznych - służą bowiem regulacji prędkości wysuwu jego tłoczyska. Zawory można stosować bezpośrednio na korpusie lub na przewodach, którymi odprowadzane jest sprężone powietrze. Rekomenduje się raczej pierwsze rozwiązanie, ponieważ jego niepodważalnymi zaletami są łatwiejsze dokonywanie nastaw oraz brak konieczności montażu dodatkowych złączek.

Jednym z rozwiązań, w których najczęściej są wykorzystywane, są siłowniki dwustronnego działania. Zawory dławiące i zwrotne połączone w jeden mechanizm (regulatory przepływu) pozwalają bowiem na regulację prędkości wysuwu i powrotu tłoczyska - jeśli skręcimy przepływ do minimum, jego praca będzie wolna. To bardzo przydatne dla wielu linii produkcyjnych czy maszyn. Umożliwiają nie tylko korektę pracy siłownika względem projektu instalacji, ale także zaadaptowanie tempa poruszania się tłoczyska do konkretnych potrzeb.

Regulatory przepływu - jak podłączyć?

Jak wspominaliśmy, montaż regulatora przepływu jest nieskomplikowany i nie generuje wysokich kosztów. Ich przyłącza są bowiem ustandaryzowane, a ich najczęściej występującym typem są zawory wykorzystujące kombinację dwóch typów przyłączy: z gwintem zewnętrznym (w wersji metrycznej "M" i calowej "G") i złączem wtykowym.
• Gwinty zewnętrzne występujące w dwóch wersjach (metrycznej i calowej) sprawiają, że zyskujemy możliwość łatwego dopasowania zaworu do przyłącza w korpusie siłownika pneumatycznego. Producenci oferują rozwiązania dla każdego modelu, niezależnie od wymiarów wykonania.
• Złącze wtykowe pozwala na montaż przewodów pneumatycznych po wciśnięciu węża w złączkę - konstrukcja złączki sama zablokuje go przy pomocy pierścienia ze stali nierdzewnej.

W budowie regulatorów znajdziemy specjalne pokrętło do regulacji przepływu. Jeśli obrócimy je zgodnie z ruchem wskazówek zegara, zadziałają jak zawory dławiące. Przy ruchach w przeciwną stronę zwiększą szczelinę. Co istotne, w budowie przewidziana jest również specjalna dodatkowa nakrętka znajdująca się na trzpieniu pokrętła. Jej zadaniem jest blokada pokrętła w określonej pozycji, dzięki czemu nie dochodzi do przypadkowych zmian nastawy. Należy pamiętać, że przed regulacją przepływu niezbędne jest pełne zamknięcie zaworu - w ten sposób unikniemy niepożądanego gwałtownego ruchu tłoczyska.

Decydując się na zakup rozwiązań elementów sterujących kierunkiem czynnika roboczego, zawsze pamiętaj, by korzystać z oferty sprawdzonych dostawców. Wysoka jakość oferowanych przez nich produktów przekłada się na płynność działania twoich instalacji. Z tego względu oferujemy współpracę z przedsiębiorstwem Inter Trade, które cechuje długa obecność na polskim rynku. Zatrudnieni w niej specjaliści pomogą ci w doborze rozwiązań szytych na miarę twoich potrzeb.

Autor:
Inter Trade Sp. z o.o.
Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji

Czytaj także