Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2018-07-26
Prąd budowlany - wszystko, co trzeba o nim wiedzieć

fotolia_173984457_subscription_monthly_m.jpg

Budowa domu to marzenie wielu osób. Wymaga jednak sporego nakładu pracy oraz specjalistycznej wiedzy. Wiąże się bowiem nie tylko z kosztami, ale i dopełnieniem licznych formalności, o których z początku możemy nawet nie mieć pojęcia. Po otrzymaniu wszystkich pozwoleń oraz zaakceptowaniu planów przychodzi czas na budowanie, a z nim pojawia się pytanie: skąd czerpać prąd niezbędny do rozpoczęcia prac? Korzystanie z wielu sprzętów czy urządzeń wymaga przecież dostępu do elektryczności. W jaki sposób go uzyskać na niezagospodarowanej działce, skoro budowany obiekt nie jest jeszcze przyłączony do sieci elektroenergetycznej?

 

Prąd budowlany, czyli specjalne warunki na czas budowy 

Sprzedawcy energii oferują nam wybór taryfy dopasowanej do potrzeb naszego przedsięwzięcia. Jest to tak zwany prąd budowlany, którego warunki odpowiadają zapotrzebowaniu w czasie prowadzenia prac budowlanych oraz montażowych. Wynika to po części z zakazu zasilania owych budynków prądem stałym, który jest opłacany w ramach wykupionej taryfy dla domu. Jak się okazuje, budowa zasilana powinna być z przyłącza tymczasowego. W praktyce wygląda to tak, że tuż po jej zakończeniu konieczne będzie przyłączenie do sieci. O tym jak dokonać takiej zmiany, opowiemy nieco później. O czym trzeba pamiętać, podpisując umowę ze sprzedawcą energii na prąd budowlany?  Musimy przede wszystkim ocenić moc umowną, jaka będzie nam potrzebna na czas budowy. Zazwyczaj jest ona znacznie większa niż podczas standardowego zużycia, już po zakończeniu prac i zamieszkaniu w domu. Ponadto, trzeba przygotować kilka dodatkowych dokumentów, do których zalicza się: aktualne warunki przyłączeniowe oraz tytuł prawny do władania nieruchomością.

 

Dostępne taryfy budowlane

fotolia_141420316_subscription_monthly_m.jpg

Jak już wspomnieliśmy, usługa prądu budowlanego została stworzona z myślą o klientach, którzy planują budowę nieruchomości, w tym przede wszystkim domu. Sprzedawcy energii proponują zazwyczaj kilka rozwiązań. Dla przykładu innogy Polska oferuje trzy taryfy energetyczne prądu budowlanego: C11, C12a i C12b. Ceny za energię elektryczną zależne są w nich od pory dnia. Czym dokładnie się różnią i kiedy warto się na nie zdecydować?

  • Taryfa budowlana C11 - to typowa taryfa jednostrefowa, w której stawka za prąd jest stała, niezależnie od pory dnia. Polecana zwłaszcza w przypadku, gdy prace budowlane odbywają się w różnych godzinach. To rozwiązanie pozwala na uruchamianie maszyn o dowolnej porze bez obaw o większe rachunki.

  • Taryfa budowlana C12a - jest to taryfa dwustrefowa, co oznacza, że wyróżnia się w niej dwie, odmienne stawki za energię elektryczną. Wyższa stawka obowiązuje w godzinach 8:00-11:00 oraz w zależności od pory roku kolejny przedział godzinowy zaczyna się między 16:00 a 20:00 i kończy o 21:00.  W pozostałych godzinach stawki za energię są niższe. Dedykowana jest osobom, które planują prace budowlane z wyprzedzeniem.

  • Taryfa budowlana C12b - również jest taryfą dwustrefową, jednak cena za energię elektryczną nie jest uzależniona od pory roku. Niższa stawka za prąd obowiązuje w godzinach 13:00-15:00 oraz 22:00-6:00. To najlepszy wybór w momencie, gdy większość prac budowlanych będzie odbywać się w nocy.

 

Dom wybudowany? Czas zmienić przyłącze tymczasowego na stałe

Koszt prądu budowlanego jest wyższy niż w przypadku prądu stałego, dlatego tuż po zakończeniu prac budowlanych, należy przejść na standardową taryfę energetyczną. Wymaga to dopełnienia formalności u naszego sprzedawcy energii. Inwestor ma obowiązek przedłożyć sprzedawcy dokument, który zezwala na użytkowanie obiektu (wydaje go organ Starostwa Powiatowego) oraz zawiadomienie o zakończeniu budowy (częściowym lub całkowitym). Następuje wówczas zmiana grupy taryfowej z C na G - dedykowaną gospodarstwom domowym.

Źródło:
innogy.pl

Czytaj także